Μία πολύ άνετη νίκη επί του ΓΣΛ Φάρου πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, αφού επιβλήθηκε με 94-74 της ομάδας της Λάρισας. Ο Φάρος προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως από στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Ρόδου δεν άφησε περιθώρια και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, κάτι που μεταφράστηκε και στο σκορ, με τους Ροδίτες να έχουν τα πρωτεία στο σκορ. Όμως με τρίποντο του Παπαντωνίου ο Φάρος κατάφερε να κλείσει εκείνος προηγούμενος την περίοδο με έναν πόντο (21-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έμεινε πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα και κατάφερε να κρατήσει χαμηλά την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων (42-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πάτησε το πόδι στο γκάζι και άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, πηγαίνοντάς την στους δεκατέσσερις πόντους (62-48). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικό, με τον Κολοσσό απλά να επεκτείνει την διαφορά του, νικώντας τελικά με 94-74.

Καλύτερος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Γκρίφιν που έκανε double-double, αφού σημείωσε 12 πόντους και έδωσε 11 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαντωνίου με 18 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-35, 62-48, 94-74.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12 (1), Χάρις 14 (2), Τζόουνς 7, Σχίζας 15 (2), Γεωργαλής 6 (2), Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 7 (1), Μπρέι 9 (2), Παπαδάκης 5 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Ράιτ 16.

ΓΣΛ-Φάρος (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 10 (2), Ντρέιπερ 15 (1), Παπαμακάριος, Μαραγκός, Μουράτος 14 (1), Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης 6 (2), Σάφτεναρ 11 (1), Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 18 (4), Γκάλοουέι, Στυλιανού.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.