O ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο ντέρμπι με τον Άρης επικρατώντας με 101-84 και παίρνοντας «ανάσα» παραμονής για την συνέχεια της EKO Basket League. Ο Δικέφαλος του Βορρά χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τους νεοαποκτηθέντες Σόρτερ και Μπράουν, οι οποίοι έδειξαν την ποιότητα τους και βοήθησαν στα μέγιστα την ομάδα του Χαραλαμπίδη

Για τους γηπεδούχους, ο Άνταμ Σμιθ είχε 26 πόντους, ενώ ο Σόρτερ πρόσθεσε 23 με τον Μπράουν να έχει 11. Από την άλλη, πλευρά ο Άρης ήταν κάκιστος στην περιφερειακή του άμυνα και δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός, παρά τους 19 πόντους του Ντραγκίσεβιτς και τους 12 του Μιλόσεβιτς που μάζεψε και 9 ριμπάουντ

O αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ζεστός στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 32-22 φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια νούμερα την διαφορά. Ο Άρης δεχόταν πολλά τρίποντα καθώς η άμυνα του στην περιφέρεια ήταν κάκιστη με αποτέλεσμα να αρκεστεί σε ρόλο κομπάρσο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης πλησίασε στο 37-35 του 16′, πριν οι Μπράουν και Σμιθ καταφέρουν με επιμέρους 20-12 να δώσουν προβάδισμα δέκα πόντων στους γηπεδούχους(57-47 στο 20′).

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης επέστρεψε και πάλι σε ρόλο κομπάρσου καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 65-49 στη τρίτη περίοδο αντιδράσει και μειώσει με επιμέρους 11-2 σε 67-60. Πάνω που φάνηκε, ότι ο ‘Αρης θα μπορούσε να μπει ξανά στην αναμέτρηση, η κακή περιφερειακή άμυνα οδήγησε σε πολλά τρίποντα με τον Άνταμ Σμιθ και τον Σόρτερ να είναι πολύ ζεστοί και οδηγούν τον ΠΑΟΚ στο 78-63 του 30’. Ο Άρης έδειξε να μην έχει τα αποθέματα να επανέλθει εκ νέου με αποτέλεσμα να επιτρέψει στην διαφορά να εκτοξευθεί στο +20(83-63) στη τέταρτη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να κάνει πραγματικό «πάρτι» με την εξαιρετική του παρουσία στην επίθεση και να φτάνει σε μία εμφατική και πολυπόθητη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84