Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφτασε στην νίκη με 57-66 απέναντι στην Κύμη με τον Ισίδωρο Κουτσό να ξεκινάει με το «αριστερό» την θητεία στον πάγκο της ομάδας της Εύβοιας και τον Χολαργό να πετυχαίνει την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία του στην Basket League.

Ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις εξαιρετικές εμφανίσεις του Λοβ που πέτυχε 16 πόντους με 9-10 βολές και του νεοαποκτηθέντα Τάλτον που είχε 14 πόντους με 2-4 τρίποντα. Από την πλευρά Κύμης, ο Χόρτον είχε 10 ριμπάουντ και 17 πόντους κυριαρχώντας κάτω από την ρακέτα και ο Σαγκς είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ

Οι δυο ομάδες επιβεβαίωσαν το χαρακτηρισμό ντέρμπι με την Κύμη να προηγείται με 10-8 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού αναγκάζοντας τον Χολαργό σε 3 λάθη. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βελτίωσε την εικόνα της στην συνέχεια, έπαιξε καλύτερη άμυνα και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 14-17. Η Κύμη είχε τραγικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 10 πόντους στην 2η περίοδο.Αυτό έδωσε στον Χολαργό την δυνατότητα να «ανοίξει» την διαφορά και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 24-34 με πρωταγωνιστές τους Λοβ και Τάλτον με 7  και 6 πόντους αντίστοιχα.

Στο 2ο ημίχρονο, η Κύμη ανέβασε την απόδοση της και κατέβασε την διαφορά στο -5 (46-51) στο τέλος του 3ου δωδεκαλέπτου με την εξαιρετική παρουσία του νεοαποκτηθέντα Λιούις που «μοιρασε» 6 ασίστ και του Χόρτον που πέτυχε 6 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Κουτσού  ανέβασε την «ένταση» στην άμυνα κρατώντας τον Χολαργό χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα 4 λεπτά της 4ης περιόδου και μείωσε σε 50-51 στο 33΄ αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί κάνοντας 3 απανωτά αβίαστα λάθη στις αμέσως επόμενες φάσεις. Οι Λοβ και Τάλτον οδήγησαν την ομάδα του Λυκογιάννη σε σερί 9-1 διαμορφώνοντας το 52-60 στο 37΄ με τον Χολαργό να ανακτά τον έλεγχο του αγώνα με τον Γιάνκοβιτς εν τέλει να διαμορφώνει με 2 εύστοχες βολές το τελικό 57-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 24-34, 46-51, 57-66

Κύμη (Κουτσός): Πουλιανίτης 3 (1/5 τρίποντα), Χόρτον 17 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαγκς 13 (2/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάμφορ 9 (1), Γουάσινγκτον 9 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τσιάρας, Στυλιανού, Τουντζιαράκης 2, Μητσιμπόνας, Χολμς, Λούις 4 (0/6 σουτ)

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 12 (2/6 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 4 (1/4 σουτ, 4 λάθη), Οκερεαφόρ 1, Αγκμπελέζε 5 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κοψίματα), Χόκινς 8 (3/9 σουτ), Κώττας 4, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Λοβ 16 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)