Σε ένα ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Παναθηναϊκός χάρη σε ένα σερί 24-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου έκαμψε με περισσή ευκολία το εμπόδιο του Απόλλωνα, για να πετύχει την 21η νίκη σε 23 αναμετρήσεις και να παραμείνει προσωρινά πρώτος (έχει δύο ματς παραπάνω από τον Ολυμπιακό). Από την άλλη η ομάδα του Βετούλα υποχώρησε στο 7-15 και έχει να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και τον Άρη στην Περιβόλα, για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στη φετινή Μπάσκετ Λιγκ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Macon με 18 πόντους με τον Okaro White να είναι κι αυτός με τη σειρά του πολύ καλός με τους 16 πόντους που σημείωσε. Ο Siva (0 πόντοι, 0/6 σουτ) στην πρώτη του εμφάνιση με τα πράσινα έδειξε ορισμένα καλά στοιχεία, όμως ήταν άστοχος κι έδειξε πως θέλει λίγο ακόμη χρόνο για να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Τσιακμά να πρωταγωνιστεί με 16 πόντους και τους Δίπλαρο και Davis να ακολουθούν με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Με τις άμυνες να έχουν ρόλο κομπάρσου στο ξεκίνημα της αναμέτρησης oι Πατρινοί κρατούσαν την επαφή τους στο σκορ (13-12). Το «τριφύλλι» συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό επιθετικά και βελτιώνοντας τη λειτουργία του στα μετόπισθεν, ξέφυγε με 11 πόντους (27-16). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στα εναπομείναντα λεπτά της περιόδου με ένα 0-6, με συνέπεια να μαζέψουν αρκετά την εις βάρος του κατάσταση (27-22).

Ο Απόλλων άφησε τους Πρωταθλητές Ελλάδος για περίπου τρία λεπτά χωρίς καλάθι στη δεύτερη περίοδο, με συνέπεια να φέρει το ματς στον πόντο (27-26). Kάπου εκεί ήρθε η ώρα να βάλουν οι «πράσινοι» τους «μελανόλευκους» στη μέγγενή τους και με ένα επιμέρους 9-0 να ξεφύγουν με 10 πόντους (36-26). Οι Αχαιοί βρέθηκαν στη συνέχεια και στο -11 (42-31), ωστόσο πλησίασαν στους έξι (42-36), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με το σκορ στο 44-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Oι παίκτες του Βετούλα εξακολουθούσαν να είναι πολύ ανταγωνιστικοί και με δύο τρίποντα του Δίπλαρου μείωσαν στους 4 πόντους (46-42). Σε αυτό το σημείο ήρθε ένα πράσινο ξέσπασμα, του οποίου ηγήθηκε ο Okaro White και το σύνολο του Βόβορα αποσπάστηκε με 28 πόντους (70-42). Oι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έπειτα από επτά λεπτά ανομβρίας καλάθι και η περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 26 πόντων(70-44).

Ο Απόλλων εκμεταλλέυτηκε σε μεγάλο βαθμό τη χαλάρωση του “τριφυλλιού” και με ένα επιμέρους 2-10 ροκάνισε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (72-54). Στη συνέχεια ο ρυθμός είχε πέσει κι οι γηπεδούχοι κρατούσαν το πλεονέκτημά τους κοντά στους 20 πόντους (77-59). Με οδηγό τον Τσιακμά οι Πατρινοί μείωσαν ακόμη περισσότερο (77-68), με τον 23χρονο γκαρντ να είναι το κέρδος της βραδιάς για τους “μελανόλευκους”

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

Οι διαιτητές: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Θεοδώρου