Μετά τα δύο κάζο στη Θεσσαλία κόντρα στη Λάρισα σε Game 2 και Game 4, ο Παναθηναϊκός ντύθηκε επιτέλους… Παναθηναϊκός και όντας σοβαρός στο μεγαλύτερο διάστημα του 5ου παιχνιδιού της ημιτελικής αυτής σειράς της Basket League κατάφερε να φτάσει σε μια εύκολη νίκη (89-43).
Έτσι, δίνει ραντεβού με τον Ολυμπιακό στους μεγάλους Τελικούς του πρωταθλήματος, οι οποίοι θα αρχίσουν πιθανότατα την Κυριακή (12/6).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δεν θα ήταν ψέμα ή κλισέ να πούμε πως το ματς είχε ήδη τελειώσει από το πρώτο μέρος, όπου το ψυχωμένο «τριφύλλι» απέδειξε την ανωτερότητά του σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ.

Από τη μια μεριά, με κύριους πρωτεργάτες τους Ιωάννη Παπαπέτρου (11 πόντοι, 3 ασίστ), Howard Sant Roos (6 πόντοι, 4 ασίστ) και Okaro White (12 πόντοι, 4-4 σουτ, 3-3 τρίποντα), οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνεχώς λύσεις κόντρα στη Λάρισα τόσο από κοντά (10-20 δίποντα/9 επιθετικά ριμπάουντ) όσο και από την περίμετρο (8-15 τρίποντα), με την κυκλοφορία τους (11 ασίστ σε 18 καλάθια) και την ομαδικότητά τους (7/9 παίκτες σκόραραν – 5 παίκτες με 5+ πόντους) να είναι τα κύρια όπλα τους κόντρα σε μια ομάδα που έμοιαζε χαμένη στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Από την άλλη, οι πράσινοι ήταν ιδιαίτερα σκληροί και αποτελεσματικοί και στα καθήκοντά τους στα μετόπισθεν, αφού ανάγκασαν τους Θεσσαλούς να κολλήσουν στους 23 πόντους σε 37 κατοχές στο πρώτο ημίχρονο (41% δίποντα, 20% τρίποντα), κάτι που αποδείχθηκε εξαιρετικά χρήσιμο εν όψει της συνέχειας αλλά και για την αυτοπεποίθησή τους στο έτερο κομμάτι του παρκέ.
Μάλιστα, η αρμάδα του Φώτη Τακιανού τα… έσπασε σήμερα σε διαφορετικά κομμάτια, αφού είχε σκοράρει μόλις 2 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο (1-8 σουτ, 0-3 τρίποντα), 9 μέχρι το 9′ (4-11 σουτ, 1-7 τρίποντα) αλλά και 19 μέχρι το 18′ (8-24 σουτ, 3-13 τρίποντα, 5 λάθη) -με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει σε αυτό το σημείο με 45-19 χάρις σε ένα τρίποντο του Macon.

Για το δεύτερο ημίχρονο δε χρειάζεται να πούμε πολλά, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν σε υψηλά μήκη κύματος την απόδοσή τους σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ -αφού τόσο τα 11-15 σουτ (4-8 τρίποντα) από την πράσινη μεριά όσο και τα 4-13 σουτ (2-8 τρίποντα) από την άλλη στην 3η περίοδο δεν άφησαν ιδιαίτερα μεγάλο χώρο για την όποια ανατροπή του σκηνικού…
Με ένα μεγάλο σερί μάλιστα προς τα τέλη του εν λόγω δεκαλέπτου (27-2), ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 54-35 σε 81-35 και πανηγύρισε με τρομερό τρόπο την 19η σερί παρουσία του σε τελικούς.

Ο ΜVP

Μετά από τα όσα συνέβησαν στο ματς της Λάρισας, ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν και εξαιρετικός στα φετινά ημιτελικά επί του ΟΑΚΑ, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να εκκινεί «καυτός» την αποψινή αναμέτρηση, την οποία και «καθάρισε» από νωρίς.

Συγκεκριμένα, εκτός από τους 9 πόντους του στην 1η περίοδο, ο «Παπ» έφτιαξε σκοράροντας ή δημιουργώντας τα 8 από τα 18 καλάθια της ομάδας του στο πρώτο 20λεπτο, το οποίο και τελείωσε με 11 πόντους και 3 τελικές πάσες σε 15′ παρουσίας.

Εξαιρετικός μετά από σωρεία μέτριων εμφανίσεων ήταν και ο White με 17 πόντους (4-4 τρίποντα, 6-6 σουτ, 1-2 βολές) και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Nedovic ήταν επίσης κυνικός μετά την ανάπαυλα και τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 3-5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43

• Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 11 (1), Ουάιτ 17 (4), Νέντοβιτς 16 (3), Μέικον 14 (4), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης, Χουγκάζ, Έβανς 6, Μαντζούκας 5 (1), Σαντ Ρος 8 (1).
  • Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 11 (1), Καράμπελας, Μπέρζινς 2, Μάριτς 4, Μούντι 6 (2), Χάντσον 2, Τσαϊρέλης 4, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Αστεριάδης, Ζάρας 10 (2), Παπαντωνίου 4 (1).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.