Εντελώς διαφορετικός παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο Game 3, έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, δεν άφησε περιθώρια στη Λάρισα (94-82) και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πρόσωπο των προηγούμενων αγώνων της σειράς, ωστόσο αυτό κράτησε μόλις για 3′. Μετά από ένα καλάθι-φάουλ του Παπαγιάννη, το «τριφύλλι» βρήκε μομέντουμ και «έτρεξε» ένα σερί 11-0, ενώ αργότερα έκανε άλλο ένα 8-0, φτάνοντας τη διαφορά στο +14. Η Λάρισα έβγαλε αντίδραση, εκμεταλλευόμενη τα όποια «νεκρά» διαστήματα έκαναν οι γηπεδούχοι, ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε τον τρόπο συνεχώς να αλλάζει το ρυθμό, να φέρνει το παιχνίδι στη δική του ευχέρεια και να ανεβάζει τη διαφορά όποτε θέλει (51-33 το ημίχρονο).

Το 2ο ημίχρονο δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον ουσιαστικά, αφού μπορεί οι Θεσσαλοί να έφτιαξαν λίγο την επιθετική τους λειτουργία, αλλά το «τριφύλλι» δεν έριξε ποτέ το ρυθμό του στην επίθεση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 25 στην 3η περίοδο (70-45), με τον Χουγκάζ να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να προσθέτει 4 πόντους, μαζί με 3 -επιθετικά- ριμπάουντ σε αυτήν την περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το μπάσκετ έγινε πιο ελεύθερο, οι δύο ομάδες δε βάσιζαν τις επιθέσεις τους σε κάποιο πλάνο τις περισσότερες φορές, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να χαλαρώνει στο 100% και να δίνει την ευκαιρία στη Λάρισα να μειώσει απ’ τους 27 στους 11 στο τελευταίο δίλεπτο! Ένα επιθετικό φάουλ του Krubally στα 1:33′ και ένα τρίποντο στη συνέχεια του Παπαπέτρου, «τελείωσαν» το παιχνίδι (94-82), με τους «πράσινους» να κάνουν το 2-1 στη σειρά και ν’ απέχουν μόλις μία νίκη απ’ την πρόκρισή τους στους τελικούς της Α1 Basketleague ανδρών.

Διαιτητές: Μάνος, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης.

Δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Siva (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 16 (10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 25, White 12, Nedovic 6, Macon Jr 13, Μποχωρίδης 4, Κασελάκης 5, Χουγκάζ 4, Evans 6, Μαντζούκας 3, Sant-Roos.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Krubally 7 (12 ριμπάουντ), Καράμπελας 16, Berzins 10, Maric 2, Moody 17 (4), Hudson 16, Τσαϊρέλης 2, Βισσαρίου, Σπυρόπουλος 5, Green 5, Παπαντωνίου 2.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.