Πως το λέει εκείνη η all time classic στρατιωτική ατάκα; «Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς». Ε, όσοι είδαν το σημερινό ματς του ΟΑΚΑ, την είδαν να γίνεται πράξη. Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι ο παλιός είναι αλλιώς, έδωσε μάθημα στο νέο και ωραίο φετινό Λαύριο, ισοπέδωσε με 105-69 την φετινή απόλυτη έκπληξη της σεζόν, ενώ πήρε και το αίμα του πίσω για την ήττα του στον πρώτο γύρο στην Λαυρεωτική.

Ο Παναθηναϊκός πήγε πλέον στο 16-2 και έχει 6 σερί νίκες, ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής πήγε στο 15-5 και γνώρισε την μόλις 2η ήττα της στα τελευταία 17 παιχνίδια της.

Μέσα όλα ξέσπασε για την ντροπιαστική ήττα από την Zagiris στην Euroleague.

Και ξέσπασε για τα καλά σήμερα. Κατ’ αρχάς έπαιξε τρομερή άμυνα και κράτησε στους 69 πόντους μια ομάδα, που είχε πριν το ματς αυτό 81,8 πόντους στην επίθεση μέσο όρο.

Το τριφύλλι έβαλε τα σουτ και είχε 66% στα δίποντα (28/42) και 46% στα τρίποντα (14/30). Βέβαια, είχε 46% στις βολές, αλλά όπως λένε οι Αμερικανοί: «Μην αφήνεις μια μικρή λεπτομέρεια, να χαλάει μια όμορφη ιστορία». Οι πράσινοι κέρδισαν επίσης τα ριμπάουντ (33 με 9 επιθετικά έναντι 29), είχαν 30(!) ασίστ, 11 κλεψίματα, έκαναν μόλις 6 λάθη, βρήκαν 30π. από τα αντίπαλα λάθη, πήραν 64π. από τον πάγκο τους.

Κορυφαίοι του τριφυλλιού ήταν οι Μήτογλου (16π. με 0/3βολ., αλλά 8/10διπ, 5ριμπ., 1κλεψ.), Παπαπέτρου (έβαλε 15π. χάνοντας μόνο 1 σουτ, καθώς είχε 2/2βολ., 2/3διπ., 3/3τριπ., ενώ είχε ακόμα 2ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.).

Σπουδαίος ήταν και ο Auguste (12π., 5ριμπ.).

Το Λαύριο στην άλλη πλευρά είχε ως μεγάλο «μείον» τα συνολικά 21 λάθη. Από κει και πέρα είχε μεν 60% στα δίποντα (20/33), αλλά είχε μόλις 25% στα τρίποντα (4/16), ενώ έδωσε μόλις 12 ασίστ.

Από το Λαύριο πρώτος σκόρερ ήταν ο Davis με 17 πόντους (είχε και 5ριμπ.).

Τραυματίστηκε ο Γερομιχαλός

Το άλλο κακό (πέρα από την βαριά ήττα) για το Λαύριο ήταν πως ο Πέτρος Γερομιχαλός χτύπησε στο ματς και αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ και πλέον η ομάδα περιμένει να κάνει ο παίκτης εξετάσεις για να φανεί αν έχει κάτι σοβαρό ή όχι.

Ξεκίνησε με βομβαρδισμό από τα 6.75μ. ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός… τιμώρησε το Λαύριο που έπαιζε άμυνα χώρου, έκλεινε προς τα μέσα και έδινα τα σουτ. Οι πράσινοι ξεκίνησαν με 3/3τριπ. και προηγήθηκαν με 9-5 στο 2΄, συνέχισαν να βομβαρδίσουν από τα 6,75μ. και στο 3΄.30΄΄ το σκορ ήταν 15-7 με το τριφύλλι να έχει 5/6τρίποντα με τα 2/2 απ’ αυτά από τον Παπαπέτρου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε  15-11 στο 6΄.03΄΄, αλλά το τριφύλλι αγρίεψε, πίεσε ακόμα περισσότερο (και από την πρώτη πάσα και στην περιφέρεια, όπου είναι η δύναμη το Λαυρίου και έκανε τους γηπεδούχους να έχουν πρόβλημα στην κυκλοφορία και να κάνουν πολλά λάθη), έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-5 και πήγε στο +12 (28-16 στο 9΄.40΄΄ ).

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 28-18 με τον Παναθηναϊκό να έχει 6/11τριπ. (54%), 5/7διπ. (71%), 8ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη και να έχει πάρει 12π. από τα αντίπαλα λάθη.

Το Λαύριο είχε 4/5διπ., αλλά 1/4τριπ., είχε μόνο 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 λάθη.

Πράσινη επέλαση

Στην 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε ακόμα περισσότερο την ένταση της άμυνάς του ειδικά στην περιφέρεια όπου το Λαύριο έχει μια γραμμή κοντών, που κάνει ζημιές. Οι πράσινοι έκοψαν έτσι το γρήγορο παιχνίδι και τα γρήγορα σουτ των φιλοξενουμένων, τους βραχυκύκλωσαν την κυκλοφορία της μπάλας, τους οδήγησαν και σε αυτό το δεκάλεπτο σε πολλά λάθη. Έτσι η διαφορά ανέβαινε συνέχεια και ο Παναθηναϊκός πήγε στο +23 (53-30 στο 18΄.33΄΄) με το Λαύριο να έχει ως εκεί 6 λάθη και τον Παναθηναϊκό να έχει ως μπροστάρη τον Μήτογλου (τον βοηθούσε και τον Παπαπέτρου) και να έχει 4/5τρίποντα! Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 55-35.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος σκότωνε στα σουτ. Είχε 12/18διπ. (66%), 9/16τριπ. (56%), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη και είχε πάρει 21π. από τα πολλά αντίπαλα λάθη. Ηγέτης του ήταν ο Μήτογλου (είχε 14π., με 0/3βολ., αλλά με 7/7διπ., 4ριμπ.), ενώ σπουδαίος ήταν και ο Παπαπέτρου (11π. με 3/3τριπ., 2ριμπ., 1ασ.).

Στην αντίπερα όχθη το Λαύριο είχε μεν 9/13διπ., αλλά είχε μόλις 2/8τριπ., είχε 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και είχε… κατορθώσει  να κάνει 14 λάθη!

Δεν έκοβε ταχύτητα με τίποτα

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με ακόμα μεγαλύτερη φόρα την 3η περίοδο και στο 22΄.22΄΄ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 27 πόντους (64-37), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με το τριφύλλι στους 24 πόντους (81-57).

Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι και στην 4η περίοδο, το Λαύριο έδειχνε ανήμπορο να αντιδράσει και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και στο 37΄.45΄΄ πήγε στους 38 πόντους (103-65).

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-35, 81-57, 105-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Παπαγιάννης 2 (4ριμπ.), Μποχωρίδης 6 (2τριπ, 6ασ., 3κλεψ.), Παπαπέτρου 15 (3/3τριπ.),White 9 (1τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Sant-Roos 9 (3/4τριπ., 5ασ.), Mack 6 (6ασ.), Auguste 12 (0/4βολ., 6/7διπ., 5ριμπ.), Hezonja 8 (12βολ., 2/4διπ., 1/3τριπ., 3ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Δίπλαρος 9 (3/4τριπ.), Κασελάκης 2, Μήτογλου 16 (0/3βολ., 8/10διπ., 5ριμπ., 1κλεψ.), Bentil 11 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Carter 9 (1τριπ., 4λαθ.), Μουράτος (4λαθ.), Diallo 12 (4ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.), Davis 17 (5ριμπ.), Γερομιχαλός 3 (1), Cosey 15 (2), Savage, Παπανδρέου 2, Περσίδης 2, Ερμείδης, Anosike 9 (4ριμπ.), Βουλγαρόπουλος (5ριμπ.).