Πριν καν μπει ο Οκτώβριος, ο πρώτος τίτλος της χρονιάς βάφτηκε πράσινος! Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε διαφορά 16 πόντων στο 1ο ημίχρονο, άντεξε στην αντεπίθεση του Προμηθέα και τον κατέβαλε με 92-83 στον τελικό του 2ου Super Cup, το οποίο έγινε το Σαββατοκύριακο (25-26/9) στο “Δημήτρης Τόφαλος” της Πάτρας.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου (20 πόντοι) άφησε από το 1ο ημίχρονο το στίγμα του στον τελικό και ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, ενώ πολύ καλός ήταν (πάλι) και ο Okaro White, που προσέφερε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. MVP του τουρνουά, πάντως, ψηφίστηκε άλλος, ο επίσης εξαιρετικός Γιώργος Παπαγιάννης (14 πόντοι, 7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Στην αντίπερα όχθη, ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε τη μεγάλη ευστοχία του από μακρινή απόσταση (14/30 τρίποντα), ούτε την καλή βραδιά των Isaiah Miles (18 πόντοι), Νίκου Ρογκαβόπουλου (13 πόντοι), Χάρη Γιαννόπουλου (11 πόντοι). Κι αυτό διότι δεν είχε τα μεγέθη να αντιπαρατάξει στον Παναθηναϊκό, που τελείωσε το ματς με 10 ριμπάουντ παραπάνω (39-29) και 10 περισσότερους πόντους μέσα από τη ρακέτα (34-24).

ΤΟ ΣΕΡΙ (14-0) ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από νωρίς. Από το 2ο δεκάλεπτο συγκεκριμένα. Μετά την άκρως ανταγωνιστική 1η περίοδο, κατά την οποία το προβάδισμα άλλαξε χέρια 10 φορές και άλλες δύο το σκορ ήταν ισόπαλο, οι “πράσινοι” έκαναν ένα σερί 14-0 και προηγήθηκαν 33-23 στο 12’, κι ενώ στο 8’ είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ και με 17-22.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 20’ (53-37) και έκλεισε το 1ο ημίχρονο έχοντας εξαιρετικό ποσοστό στα σουτ (58,8%), οκτώ ριμπάουντ παραπάνω (21-13) και 27 πόντους από τον πάγκο, έναντι μόλις 4 των Πατρινών. Η συνέχεια δεν ήταν όμως το ίδιο εύκολη για το “τριφύλλι”.

Ο Προμηθέας έγινε πιο επιθετικός και σκληρός στην άμυνα, έβαλε τρίποντα κατά κόρον και αργά αλλά σταθερά κατόρθωσε να ξαναμπεί στο ματς. Η ομάδα του Luis Casimiro έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο 23’ (53-44) και ακόμα περισσότερο στο 29’ (69-61), στο 33’ (78-73) και στο 37’ (82-77) με τρίποντα του Γιαννόπουλου. Μέχρι εκεί μπόρεσε όμως να πλησιάσει.

Οι “πράσινοι” έβγαλαν όλες τις κρίσιμες άμυνες από εκεί και πέρα, κέρδισαν πολλά φάουλ και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διεύρυναν πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (90-79 στο 39’), φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 76-63, 92-83

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Perry 4 (1/5 τρίποντα, 0/3 δίποντα), Παπαπέτρου 20 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές), White 15 (11/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Floyd 4, Sant-Roos 8 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Macon Jr. 10 (1/7 τρίποντα, 1/4 δίποντα, 5/5 βολές), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Καββαδάς 2, Κασελάκης 8 (2), Nedovic 7 (1), Μαντζούκας.

Προμηθέας (Casimiro): Ray 10 (2), Gaddy 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Hunt 7, Ρογκαβόπουλος 13 (3/3 τρίποντα, 2/4 δίποντα), Miles 18 (3/7 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 7/9 βολές), Schwartz 5 (1), Grant 4 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 4, Γκίκας 1 (0/6 σουτ), Γιαννόπουλος 11 (3).