Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μια εντυπωσιακή νίκη απέναντι στην ΑΕΚ (96-72), ωστόσο στις ισοβαθμίες… χάθηκε και έμεινε εκτός οκτάδας.

O ΠΑΟΚ έπαιξε τρομερή άμυνα στα πρώτα 8 λεπτά, κάτι που ήταν ο κύριος λόγος που η 1η περίοδο βρήκε τους γηπεδούχους στο +10 (22-12). Ένας άλλος λόγος φυσικά ήταν η δημιουργία, στην οποία ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε άριστα, αφού απ’ τα 10 καλάθια του σε αυτό το δεκάλεπτο, τα 7 ήρθαν με ασίστ. Η ΑΕΚ από νωρίς έχασε την επαφή της με το σκορ, αφού ήδη απ’ το 5ο λεπτό βρέθηκε πίσω με 12 και στη συνέχεια με 14, ωστόσο κατάφερε να μειώσει λίγο τη διαφορά στο τελευταίο 1:30′ της περιόδου με 2 καλάθια από Μαυροειδή και Κουζέλογλου

Η γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αμυντικά μέχρι και το 15′, εκεί όπου πήραν ακόμη και προβάδισμα 17 πόντων (34-17). Από ‘κει το σημείο και μετά, η «Ένωση» άλλαξε πολλά στον τρόπο παιχνιδιού της, ανέβασε το τέμπο του αγώνα, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα απ’ τη μία να σκοράρει αισθητά κι απ’ την άλλη να δέχεται και καλάθια πίσω. Άξιο αναφοράς είναι ότι οι 9 απ’ τους 10 «ασπρόμαυρους» που αγωνίστηκαν στο 1ο ημίχρονο κατάφεραν να σκοράρουν (μόνο ο Τολιόπουλος έμεινε χωρίς πόντο), με τον Rautins (12 πόντοι, 4/5 τρίποντα) να είναι ο μόνος παίκτης της ΑΕΚ που προσπαθούσε να την κρατήσει κοντά στο σκορ

Οι φιλοξενούμενοι άλλαξε εντελώς πρόσωπο στην 3η περίοδο και έβγαλε αντίδραση. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Curro Segura «ροκάνιζε» μεθοδικά τη διαφορά, η οποία έπεσε μέχρι και τους 6 στο 26′ (57-51). Εκεί άλλαξαν και πάλι όλα, οι Θεσσαλονικείς «έσφιξαν» ξανά την άμυνά τους, ανάγκασαν την ΑΕΚ σε πολλά λάθη, τα οποία και μετουσίωσαν σε καλάθι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η «Ένωση» να ξαναχάσει την επαφή της με το σκορ και να βρεθεί στις παρυφές του -20 στη λήξη της περιόδου (74-55).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη «πάτησε» πάνω στο μομέντουμ που απέκτησε στα τέλη της 3ης περιόδου και ανέβασε τη διαφορά πάνω απ’ τους 20. Το σκορ παρέμεινε για αρκετή ώρα στα ίδια πλαίσια, δηλαδή με την απόσταση των δύο ομάδων να είναι στους 22-23 πόντους ή παραπάνω, με τον ΠΑΟΚ εν τέλει να κερδίσει με 96-72, ωστόσο να μένει εκτός συνέχειας και να ολοκληρώνει σήμερα τη φετινή του σεζόν. Love και Dileo έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα, με την ομάδα της ΑΕΚ να έχει κορυφαίο των Rautins (15 πόντοι) που στο 2ο ημίχρονο «σίγησε» αρκετά.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τσαρούχα, Ταρενίδης.

Δεκάλεπτα: 22-12, 49-36, 74-55, 96-72.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Love 23, Dileo 16 (4 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 2, Γιάνκοβιτς 14, Renfro 9 (11 ριμπάουντ), Rivers 7, Lee 2, Greene 3 (4 κλεψίματα), Χριστοδούλου 9, Καμαριανός 2, Καμπερίδης 3, Τολιόπουλος 6.

ΑΕΚ (Segura): Colom 10, Πετρόπουλος 2, Angola 4, Κουζέλογλου 4, Hummer 14, Σαξιώνης, Langford 4, Rautins 15 (5), Φιλιππάκος 6, Καρλής 2, Μαυροειδής 4, Κόνιαρης 7.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.