Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα που «έχτισε» με κόπο και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Απόλλων Πάτρας, στο «κυνήγι» που κάνει για να επιστρέψει στην 8άδα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξαιρετικά όσον αφορά την επιθετική τους συγκομιδή, αφού στο πρώτο πεντάλεπτο (19-15) ο ΠΑΟΚ μετρούσε 7/7 σουτ (4/4 τρίποντα και ο Απόλλωνας 6/7 (3/4 τρίποντα)! Ωστόσο, ο τραυματισμός του Καμπερίδη, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος, 4:51′ πριν λήξει η 1η περίοδος επηρέασε αρκετά αμφότερες, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 23-22 και τις δύο ομάδες να τελειώνουν με 9/15 και 9/14 σουτ αντίστοιχα.

Το 2ο δεκάλεπτο κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο. Καμία απ’ τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 15′, αλλά εν τέλει οι Θεσσαλονικείς «έσφιξαν» την άμυνά τους και πήγαν στην ανάπαυλα στο +7 (45-38). Μάλιστα, το σκορ αυτό «γράφτηκε» απ’ τον Βασίλη Τολιόπουλο, ο οποίος πέτυχε τρίποντο απ’ τη γωνία μόλις σε 4 δέκατα!

Η 3η περίοδος ήταν ισορροπημένη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατηρούσε με μεγάλη ευκολία μια διαφορά της τάξεως των 8-9 πόντων, με την ομάδα της Πάτρας να μη μπορεί να βάλει συνέπεια και συνέχεια στο παιχνίδι της. Οι Πατρινοί σκόραραν καλάθια, αλλά δεχόντουσαν κιόλας, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο στο 64-56.

Το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα πάντως έδειξε αποφασισμένο να διεκδικήσει τη νίκη. Επανέφερε τη λογική στο παιχνίδι του, ενώ παράλληλα η άμυνά του ήταν πάρα πολύ καλή και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 2 (74-72) με τον Μήτρου-Λονγκ στα 4′ ακριβώς πριν τη λήξη του αγώνα. Από ‘κει και πέρα ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν επηρεάστηκε και στη συνέχεια «κλείδωσε» τη νίκη (81-76) που τον φέρνει ξανά κοντά στην 8άδα.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Θεωνάς.

Δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Rivers 11, Lee 4, Greene 12, Love 7, Καμπερίδης 10 (3/3 τρίποντα), Χριστοδούλου, Καμαριανός 2, Dileo 2, Μάντζαρης 8, Τολιόπουλος 15, Γιάνκοβιτς 5, Renfro 5.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 5 (13 ριμπάουντ), Τσάλμπουρης 14, Simmons 15, Δίπλαρος, McLean 15, Τσιακμάς, Διαμαντάκος 6, Ζούμπος, McLaughlin, Κογιώνης, Davis 11, Μήτρου-Λονγκ 10.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.