Ο Ιωνικός έκανε ένα τεράστιο… «steal» στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον ΠΑΟΚ (80-79) και δεν άφησε τον Ηρακλή να χαρεί τη νίκη του επί του Λαυρίου (83-67) λίγα λεπτά νωρίτερα.

Αρκετά αποφασισμένος εμφανίστηκε ο Ιωνικός στο 1ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα μπορεί να βρέθηκε πίσω με 2 (15-13), αλλά με ένα σερί 9-0 πήγε στο +7 (15-22). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με 2 καλάθια και η περίοδος έληξε 19-23.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Rivers, όμως δια χειρός Αρσενόπουλου και Γκιουζέλη το 22-23 έγινε 22-34, με τον Ιωνικό σε αυτό το διάστημα να τα κάνει όλα σωστά! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέστρεψε παρ’ όλα αυτά, αφού μείωσε στους 5 (31-36), ενώ το 35-42 στα τελευταία 2:05′ του ημιχρόνου έγινε 41-42 στη λήξη του.

Αρκετά ισορροπημένη η 3η περίοδος, «είδε» το προβάδισμα να εναλλάσσεται 3 φορές. Αρχικά ο Ιωνικός διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι και το πεντάλεπτο του δεκαλέπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο 26′ (54-53). Οι φιλοξενούμενοι ξανάφεραν το ματς στα δικά τους μέτρα και σταθμά για 2 λεπτά, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης επανάκτησε το προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου (60-58), το τέλος της οποίας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (60-60).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος του. Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη κρατούσε γερά το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της 4ης περιόδου, παίρνοντας διαφορά μέχρι και 6 πόντων (70-64). Οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ (77-73) μέχρι και τα τελευταία 52” του αγώνα, εκεί όπου ο Ιωνικός έκανε σερί 6-0 (τρίποντο Hamilton, καλάθι-φάουλ Κολοβέρου) και βρέθηκε στο +2 (77-79), 35” πριν λήξει το παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν με τον Love στα 29″ (79-79), αλλά ο Κολοβέρος με 1/2 βολές στα τελευταία 12″ «υπέγραψε» τη νίκη (κατά 90%) παραμονής των Νικαιωτών (79-80).

Διαιτητές: Μάνος, Τσολάκος, Καρπάνος.

Δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Lee 4, Greene 4, Χριστοδούλου 7, Love 18, Dileo 13, Rivers 6, Καμαριανός 4, Μάντζαρης 5, Καμπερίδης 3, Τολιόπουλος 9, Γιάνκοβιτς, Renfro.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Mustafa, Hamilton 15, Κολοβέρος 20, Μαυροκεφαλίδης 17, Γκιουζέλης 9, Davis, Χατζηκυριάκος, Τζώλος 5, Αρσενόπουλος 14, Tumba, Moses.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.