To Λαύριο κυριάρχησε απόλυτα κόντρα στον Ιωνικό και επικράτησε άνετα με 82-68. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο από την δεύτερη περίοδο και μετά στηριζόμενη στους εξαιρετικούς Ντεκόζι και Ντέιβις που πέτυχαν από 24 και 15 πόντους, αντίστοιχα με τον Κουζέλογλου να ακολουθεί με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.Για τον Ιωνικό, ο Τζοόυνς είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ στο ντεμπούτο του Μιχάλη Κουταλιανού στον πάγκο της ομάδας.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ντεκόζι ξεκίνησε «ζεστός» και με 12 πόντους στην πρώτη περίοδο έδωσε προβάδισμα με 21-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκεί και πέρα, ο Ιωνικός κατέρρευσε με την διαφορά να αυξάνει συνεχώς όσο περνούσαν τα λεπτά. Το 33-19 του 15′ μετατράπηκε σε +23(48-25) στο ημίχρονο. Οι Ντεκόζι και Ντέιβις ήταν σε εξαιρετική μέρα και «τρυπούσαν» όποτε ήθελαν την άμυνα της ομάδας της Νίκαιας, η οποία φαινόταν «χαμένη» στο παρκέ.Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος καθώς η ομάδα του Λαυρίου συνέχισε να βρίσκει εύκολα καλάθια και να προσθέτει συνεχώς πόντους αφαιρώντας κάθε δικαίωμα από την ομάδα του Κουταλιανού. Η τρίτη περίοδος κύλησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς ναι μεν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά, αλλά αυτή παρέμεινε σταθερά πάνω ή κοντά στους 20 πόντους(54-33 στο 24′) με τους Νικαιώτες να μειώνουν μέχρι το 66-51 στο 30′ και το 72-58 στη τέταρτη περίοδο για να έρθει ένα ξέσπασμα του Λαυρίου για να προηγηθεί με 79-60 στο 36′ και η …σεμνή τελετή να λάβει τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 48-25, 66-51, 82-68