Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα  με 6-2, το Περιστέρι ανέβασε την άμυνά του και πέρασε μπροστά με 6-9 στα πρώτα τρία λεπτά. Το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, ξεφεύγοντας με 7, 10-17. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ρυθμό και μείωσαν σε 16-19, όμως η ομάδα του Πεδουλάκη με το καλάθι του Μπέντιλ έκλεισε τη πρώτη περίοδο στο +5,16-21.

Οι κυανοκίτρινοι ανέπτυξαν διαφορά 19 πόντων (19-38)στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Τα αβίαστα όμως λάθη των παιχτών του Περιστερίου, έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να βρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με σερί 5-0 σε 25-38.Η ομάδα του Μπλατ ανέβασε την άμυνα της, και με επιμέρους σκορ 23-10, πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω με 6 πόντους, 42-48.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το δεύτερο μισό, παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ με 52-50. Οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν τον ρυθμό στα επόμενα λεπτά, ξεφεύγοντας με 58-52. Η ομάδα του Περιστερίου λόγο της πίεσης του Ολυμπιακού σκόραρε με το σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης περιόδου να βρεθεί πίσω με 16 πόντους, 74-58, το οποίο διαμορφώθηκε από το εκπληκτικό τρίποντο και φάουλ του Αλέξανδρου Βεζένκοβ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας καθώς οι Πειραιώτες διατηρούσαν με μεγάλη άνεση την επίσης μεγάλη επι μέρος διαφορά. Το Περιστέρι δεν είχε λύσεις με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 92-69.

Τα δεκάλεπτα:16-21, 42-48, 74-58, 92-69