Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το νησιωτικό ντέρμπι με τον Κολλοσό το Ρέθυμνο, διαλύοντας τους Ροδίτες με 89-61 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη, το Ρέθυμνο επέστεψε εμφατικά στις νίκες, “πιάνοντας” παράλληλα τον Κολοσσό -μετρούσε δύο σερί νίκες- στη βαθμολογία (7-7 αμφότεροι).

Το φιλμ

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά  (17-7, 6’),  όμως ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό και μείωσε σε 22-19, με καλάθι του Παπαδάκη στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την προσπάθεια και πέρασαν μπροστά με 24-26 στο 13’, όμωε το Ρέθυμνο αντέδρασε με σερί 11-2 (35-28, 17’), κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο στο +8 (43-34, 20’), έπειτα από τρίποντο του Μούντι στην εκπνοή.

Με νέο τρίποντο του Μούντι στις αρχές της επανάληψης, το Ρέθυμνο ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-34, 21’), ενώ στο 17’ το προβάδισμα των Κρητικών έφτασε στο +21 (62-41), με τον Κολοσσό να μην μπορεί να αντιδράσει (65-43, 30’). Η τέταρτη περίοδος είχε αποκτήσει πια διαδικαστικό χαρακτήρα και το μόνο που απέμενε πλεόν ήταν το τελικό σκορ, το οποίο «κλείδωσε» στο 89-61 , με το Ρέθυμνο να επιστέφει εμφατικά στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-34, 65-43, 89-61