Καμία δυσκολία δεν συνάντησε απέναντι στην Κύμη το Περιστέρι, αφού πήρε πολύ σημαντική και εύκολη νίκη στη Χαλκίδα με 56-87 για την τέταρτη αγωνιστική της φετινής Betshop.gr Basket League. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της και δεν επέτρεψε στην Κύμη να διεκδικήσει τίποτα από το παιχνίδι.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με εξαιρετικές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφερε από νωρίς να φτιάξει μία πολύ καλή διαφορά για τη συνέχεια του αγώνα (10-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Εύβοιας βελτιώθηκε σε έναν βαθμό, όμως και πάλι δεν ήταν αρκετό, αφού οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη αύξησαν κι άλλο το σκορ, πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά με δεκατρείς πόντους (24-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Περιστεριώτες μπήκαν ξεκάθαρα με διάθεση να… τελειώσουν το παιχνίδι και σκόραραν με όποιο τρόπο ήθελαν στο καλάθι της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη. Έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε για τους φιλοξενούμενους πριν ξεκινήσει η τελευταία περίοδος (36-65). Σε αυτή οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα και το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Περιστέρι να είναι αυτό που πήρε τη νίκη με 56-87.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 24-37, 36-65, 56-87.

Κύμη (Καστρίτης): Χόρτον 3, Σαγκς 9, Μπολντς 9 (1), Τουντζιαράκης 9, Κάμφορ 11 (2), Ουάσινγκτον 2, Τσιάρας, Πουλιανίτης, Ουμπίλα 2, Μαργέλης, Μαραγκός 3, Στυλιανού 8 (2).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Μουράτος 7, Αγραβάνης, Φιλιππάκος 2, Ντάνιελ 7(1), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 7 (1), Κλαρκ 7 (1), Σίρκο, Γκρέι 18 (6), Μπέντιλ 15 (1), Χάροου 20 (2).