Τεράστια νίκη για τον Άρη, που άντεξε στην πίεση του Περιστερίου στο τελευταίο λεπτό και πήρε ένα σπουδαίο διπλό στην προσπάθεια που κάνει για την είσοδό του στην οκτάδα. Πλέον οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στο 9-12, την στιγμή που έχουν το 2-0 υπέρ τους απέναντι στο ΓΣΠ. Από την άλλη το συγκρότημα του Tomic ξεκίνησε νωθρά, προσπάθησε να αντιστρέψει την κατάσταση στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε και πλέον ακόμη κι η συμμετοχή στα play-off τίθεται εν αμφιβόλω, καθότι μετρά μόλις οκτώ νίκες σε 20 αγώνες.

Τη διαφορά  για τους νικητές έκανε ο Lockett με 16 πόντους με τον Cowan να πετυχαίνει 17 πόντους και τον Williams να ακολουθεί με 11. Για το Περιστέρι διασώθηκαν οι Gielo και Cosey με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Με 3/3 από την περιφέρεια ξεκίνησαν οι Θεσσαλονικείς, με συνέπεια το σύνολο του Βαρβούνη να ξεφύγει νωρίς-νωρίς με 9 πόντους (2-11). O ΓΣΠ επανήλθε γρήγορα με ένα 5-0 για το 7-11, όμως οι «κιτρινόμαυροι» πήραν εκ νέου πλεονέκτημα 9 πόντων (11-20). Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη χειρότερα για τους γηπεδούχους, διότι οι φιλοξενούμενοι ήταν υπερβολικά εύστοχοι από τα 6,75μ, με συνέπεια να προηγηθούν ακόμη και με 15 πόντους (15-30), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 16-30. Κύριος λόγος της εξαιρετικής επιθετικής συγκομιδής του Άρη ήταν τα 6/8 τρίποντα.

Το συγκρότημα του Tomic «έσφιξε» αρκετά την άμυνά του στη συνέχεια και με ένα 6-0 πλησίασε στους οκτώ πόντους, με τον Cowan να ευστοχεί σε τρίποντο για το 22-33. Oι Gielo και Σαλούστρος ήταν αυτοί που κράταγαν επιθετικά τους «κυανοκίτρινους», την στιγμή που ο Άρης δεν έβρισκε το δρόμο στο καλάθι. Έτσι οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης αντέδρασαν και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο, όντας πίσω μόλις με τέσσερις πόντους (34-38)

Οι Περιστεριώτες μπήκαν στο δεύτερο μέρος με το ρυθμό που τελείωσαν το πρώτο και πήραν το πάνω χέρι για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (39-38). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους 0-4 για το 39-42, με τις άμυνες να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο και το ματς να είναι ντέρμπι. Τελικά το Περιστέρι ήταν αυτό που έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενο με το οριακό 47-46.

Ο Άρης ξεκίνησε όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τρία τρίποντα και παίρνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (47-55). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας στους τέσσερις (51-55), αλλά το συγκρότημα του Βαρβούνη αποσπάστηκε με επτά εις διπλούν (53-60, 56-63). Ο ΓΣΠ έκανε την τελευταία του απόπειρα για να γυρίσει το παιχνίδι και με τρίποντο του Gray έφερε το ματς στον πόντο (62-63). Ο Άρης πήρε βαθιά ανάσα, αφού πήρε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας τεσσάρων πόντων (62-66), με τον Gielo με τρομερό τρίποντο (65-66) στα 12” να βάζει εκ νέου τους Περιστεριώτες στη διεκδίκηση του ματς. Ο Άρης ευστόχησε στις βολές, έκλεψε στην επαναφορά και πήρε το σπουδαίο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 34-38,47-46, 67-70
Οι διαιτητές: Πουρσανίδης, Ζαχαρής, Καρπάνος