Το Περιστέρι έκανε τα εύκολα δύσκολα και τα χρειάστηκε στο τέλος, αλλά τελικά απέφυγε το εγκεφαλικό, καθώς πήρε τη νίκη με 84-81 από τον Κολοσσό και ξεκίνησε με νίκη το νέο πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι «βραχυκύκλωσε» τελείως στην τέταρτη περίοδο και έφτασε κοντά στο «κάζο», αλλά τελικά κατόρθωσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος έγινε μάχη σώμα με σώμα και τα στατιστικά που είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο 20λεπτο δείχνουν ότι οι δυο αντίπαλοι ήταν κοντά και κανείς δεν μπορούσε να κυριαρχήσει. Το Περιστέρι πάντως, ήταν την περισσότερο ώρα μπροστά στο σκορ, αλλά με μικρές διαφορές, αλλά ο Κολοσσός πλησίασε και άλλαζε την ροή του ματς. Στο 12΄.55΄΄το σκορ ήταν 30-25, αλλά οι Ροδίτες απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 19-11 και πήραν αέρα 3 πόντων (41-44) στο 20΄.

Το Περιστέρι είχε 64% στα δίποντα (11/17), 40% στα τρίποντα (4/10). Ο Κολοσσός είχε 60% στα δίποντα (9/15) και το ποσοστό του στα τρίποντα δείχνει γιατί είχε μια μικρή διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους, καθώς είχε 50% (7/14). Τα ριμπάουντ ήταν 14-14. Οι ασίστ 8-7. Τα κλεψίματα 2-2 και τα λάθη 6-6. Από το Περιστέρι όλα τα λεφτά ήταν ο Μαυροκεφαλίδης (14π.), ενώ ο Κολοσσός είχε δυο ηγέτες τους Artis, Lyle που είχαν από 14π. ο καθένας.

Ξέσπασμα Περιστερίου

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι αγρίεψε και έκανε την μεγάλη αντεπίθεση, ενώ ο Κολοσσός έμεινε από βενζίνη.

Το Περιστέρι σκότωνε και δεν πλήρωνε από τα 6.75μ. (4/7 στην τρίτη περίοδο), είχε 8/10 δίποντα, έκανε μόλις 2 λάθη, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης συνέχιζε να σκοράρει και έφτασε τους 25 πόντους.

Ο Κολοσσός είχε 2/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, ενώ έκανε 5 λάθη. Το Περιστέρι έκανε ένα τρομερό επιμέρους σκορ 28-10 στο 3ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 69-54 στο 30΄.

Κόλλησε και παραλίγο να πάθει έμφραγμα

Στην 4η περίοδο όλα έδειχναν να κυλάνε ομαλά για το Περιστέρι, που ήταν μπροστά στο σκορ με 81-69 στο 37΄.17΄΄. Εκεί, όμως, λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω, κάτω. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν λες και κάποιος τους έκλεισε τον διακόπτη, ενώ άνοιξε τον διακόπτη των Ροδιτών.

Ο Κολοσσός κάλπασε, ενώ ο Περιστέρι «βραχυκύκλωσε» τελείως. Ο Κολοσσός έκανε ένα σερί 10-0 και πλησίασε στους 2 πόντους (81-79) στα 26΄΄ πριν το τέλος με τρίποντο του Ζάρα.

Ο Gaddy κέρδισε φάουλ. Εβαλε όμως, μόνο την δεύτερη βολή και έκανε το 82-79 στα 25΄΄. Ο Goins κέρδισε φάουλ και έκανε το 82-81 με 2/2 βολές στα 24΄΄.

Ο Petteway κέρδισε φάουλ στα 23΄΄ έβαλε και τις 2 βολές και σημείωσε το 84-81. Ο Lyle ήθελε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο που έκανε στα 5΄΄ δεν βρήκε στόχο και το Περιστέρι πήρε τη νίκη.

Από τον Περιστέρι ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Μαυροκεφαλίδης (27π., 7ριμπ.) , ενώ καλά τα πήγε ο Gaddy (13π., 5ριμπ., 7ασ., 1κλεψ. και κανένα λάθος.).

Από τον Κολοσσό μεγάλο ματς έκανε ο Artis (25π., 2ριμπ., 6ασ.), ενώ «διπλός» ήταν ο Goins (12π., 11ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Gaddy 13 (1τριπ., 5ριμπ., 7ασ.), Petteway 11 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Jones 3 (5ριμπ.), Gray 6, Arledge 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (3/7βολ., 9/11διπ., 2/3τριπ., 7ριμπ., 1κοψ.), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, McLean 9 (1τριπ.,  4ριμπ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Artis 25 (6/8βολ., 5/9διπ., 3/7τριπ., 2ριμπ., 6ασ., 1κλεψ.), Kanter 12, Μπιλλής, Ζάρας 6 (2), Goins 12 (2τριπ., 11ριμπ., 3ασ., 1κοψ.), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1τριπ., 2ριμπ., 3ασ., 1κλεψ., 3λαθ.), Lyle 16 (2τριπ., 4ριμπ., 1ασ., 3λαθ.),  Λιάπης, Αρσενόπουλος, Tumba.