Αν και πήγε να χύσει την καρδάρα με το γάλα στο τέλος η Λάρισα πέτυχε ένα μεγάλο “διπλό” τόσο βαθμολογικά όσο και σημειολογικά. Με αυτήν την νίκη οι Θεσσαλοί πέτυχαν την τέταρτη σερί επικράτηση στο πρωτάθλημα, κάτι που αποτελεί ιστορική επίδοση γι’αυτούς στην τριετή παρουσία τους στην Α1. Ακόμη με αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα ανέβηκαν στο 8-9 και πλέον η είσοδος στην οκτάδα φαντάζει σχεδόν βέβαιη. Από την άλλη το Περιστέρι απώλεσε διαφορά 15 πόντων και γνώρισε μια ήττα πισωγύρισμα, διότι υποχώρησε στο 8-10 και πλεόν το πλασάρισμα στην εξάδα μοιάζει δύσκολο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Crubally με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ, έχοντας την συμβολή του έτερου ψηλού Maric με 13 πόντους. Από τους γηπεδούχους ο Gray ήταν εξαιρετικός με τους 20 πόντους που σημείωσε, ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Μωραΐτης με 18 πόντους και 5 ασίστ.

Oι Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης έκαναν ό,τι ήθελαν στα πρώτα λεπτά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 9-0. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε κι αργότερα με τους Περιστεριώτες να παίρνουν διψήφιο προβάδισμα νωρίς-νωρίς στην αναμέτρηση (19-8). Μάλιστα η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους γηπεδούχους, καθώς πήγαν στο +14 (26-12). Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-14, λόγω του 57% (4/7) των  κυανοκίτρινων στα τρίποντα.

Οι Θεσσαλοί έδειχναν πως έβρισκαν σιγά-σιγά τα πατήματά τους, αφού με ένα άμεσο 0-5 πλησίασαν στου επτά πόντους (26-19).  Ο ΓΣΠ κρατώντας 2,5 λεπτά χωρίς σκορ τους φιλοξενούμενους, απομακρύνθηκε με 11 πόντους (30-19). Το +11 ήταν μόνο η αρχή. αφού οι γηπεδούχοι ξέφυγαν δις με 15 πόντους (36-21, 40-25). Κάπου εκεί το σύνολο του Τακιανού ξύπνησε και με επιμέρους 1-9 μετέτρεψε το 40-25 σε 41-34. Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι δραματικά και το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 44-35.

Ο Μωραΐτης με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 12 (53-41) και έπειτα από αυτό το σουτ το συγκρότημα του Tomic υπέστη καθίζηση. Για αρχή οι παίκτες του Τακιανού έτερξαν ένα 0-12 και για πρώτη φορά στον αγώνα ισοφάρισαν στους 53 πόντους. Μάλιστα στα τελειώματα της τρίτης περίοδου ο Berzins με δίποντο έδωσε για πρώτη φορά το πλεονέκτημα στην Λάρισα (55-56).

Περιστεριώτες φαινόταν πως είχαν καταρρεύσει, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλευόνται και με το πρώτο σουτ εντός πεδίας του Moody  να παίρνουν κεφάλι 6 πόντων (55-61). Η Λάρισα δεν σταμάτησε εκεί και με τρίποντο του άστοχου Green πήρε διαφορά οκτώ πόντων. Οι γηπεδούχοι την ροκάνισαν  στους τέσσερις (67-71). Το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Μωραΐτη να ευστοχεί σε τρίποντο 19,5” πριν την λήξη για το 71-73.  O Moody ευστόχησε στις βολές, ο Petteway αστόχησε σε τρίποντο κι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 44-35, 55-56, 71-77

Οι διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης, Κάρδαρης, Κ. Πουρσανίδης