Έχει ακούσει πολλά. «Γυάλινο» λόγω των συχνών τραυματισμών τον ανέβαζαν, «γέρο» τον κατέβαζαν. Ο Matt Lojeski όμως, έκανε τους επικριτές του να καταπιούν την γλώσσα τους και το έκανε με τον πιο εμφατικό τρόπο, δείχνοντας ότι παραμένει ένας σπουδαίος παίκτης και ένας σουτέρ, serial killer.

O Lojo πήρε φωτιά σήμερα στο «Ανδρέας Παπανδρέου», «τσουρούφλισε» το Περιστέρι και οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη με 66-62.

Ο Αμερικανοβέλγος τ’ όπλο του όταν το Περιστέρι έδειχνε να έχει τον πλήρη έλεγχο. Έριξε 4 σφαίρες από τα 6.75μ. όλες βρήκαν στόχο, και με τα 4/4 τρίποντα που έβαλε έφερε τούμπα το ματς και χάρισε την μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ, που παραμένει αήττητη στην Basket League για 378 μέρες ή αν προτιμάτε καλύτερα για 1 χρόνο και 12 μέρες!

Η τελευταία φορά που οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ηττηθεί ήταν στις 27/10/2019 όταν είχαν χάσει στην Κρήτη από το Ρέθυμνο με 75-67. Από τότε μετράνε 18 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Lojo ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ με 17 πόντους (1/2βολ., 2/5διπ., 4/5τριπ.). O Langford έμεινε στους 11 πόντους, αλλά είχε 5 ασίστ, ενώ ήταν εκείνος που ξεκίνησε την αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ είχε τραγικό ποσοστό στις βολές (50% – 8/16), έχασε τα ριμπάουντ (31-37), αλλά πέτυχε 30π. στο «ζωγραφιστό», βρήκε 17π. από τα λάθη του Περιστερίου, και πήρε και 23π. από τον πάγκο της.

Το Περιστέρι είχε 15 λάθη και μόλις 7 ασίστ! Είχε σε κακή μέρα τον ηγέτη του, Steven Gray (έμεινε στους 10π.), ενώ όταν αποσυντονίστηκε στην 4η περίοδο και επέτρεψε στην ΑΕΚ να του γυρίσει το ματς (το έφερε τούμπα χάρη στον Lojeski βέβαια).

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι. Η «Ένωση» πέρασε «χειροπέδες» στον «μπόμπερ» του Περιστερίου τον Gray με τις αλλαγές στην άμυνα. Ο Langford από την άλλη μπορεί να είχε εγκλωβιστεί από την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά όλοι οι άλλοι συμπαίκτες του έδιναν σκορ στην ομάδα. Το Περιστέρι είχε κολλήσει στην επίθεση, ενώ το άλλο μεγάλο όπλο του ο Μαυροκεφαλίδης είχε εγκλωβιστεί κι αυτός, ενώ φορτώθηκε και με 3ο φάουλ στο 6΄.03΄΄.

Έδειξε σημεία ανάκαμψης το Περιστέρι

Το Περιστέρι έπαθε μπλακ άουτ μετά το 4΄.19΄΄ (4-6). Η ΑΕΚ (είχε 8π. κοντά στο καλάθι, 5π. από τα λάθη των γηπεδούχων και 9 από δεύτερες ευκαιρίες) έκανε ένα σερί 7-0 και πήρε αέρα 9π. (4-13 στο 6΄.36΄΄),

Εκεί ο Gaddy βγήκε μπροστά στην επίθεση, το Περιστέρι ανέβασε την ένταση της άμυνάς του, έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και πλησίασε στους 4 πόντους (12-16), ενώ το 10λεπτο έληξε τελικά 12-18.

Μάχη στο δεύτερο δεκάλεπτο

Στην 2η περίοδο το Περιστέρι ξεκίνησε με φόρα και με ηγέτη τον Αθηναίου, έπαιξε άμυνα, έκανε ένα σερί 5-0 και μείωσε στον πόντο (17-18 στο 11΄.52΄΄). Η ΑΕΚ πίεσε μετά το 13΄25΄΄ (19-20) και πήρε ένα προβάδισμα 5π. (19-24 στο 14΄.24΄΄).

Το Περιστέρι δεν πτοήθηκε. Ανέβασε στροφές, η άμυνα χώρου που έπαιζε «μπλόκαρε» τους φιλοξενούμενους. Έτσι η ομάδα της «δυτικής όχθης» απάντησε με ένα σερί 6-0 και έφερε τούμπα το ματς (25-24 στο 18΄.08΄΄).

Οι «κιτρινόμαυροι» όμως, έδειξαν σημεία ανάκαμψης και προηγήθηκαν με 27-30 στο τέλος του πρώτου μέρους.

«Αφοπλισμένοι» οι «πιστολέρο» των δυο ομάδων

Από τα στατιστικά του πρώτου μέρους ξεχωρίζει το γεγονός ότι οι «πιστολέρο» των δυο ομάδων ήταν… «αφοπλισμένοι».

Ο Langford σε 11΄.36΄΄, είχε μόλις 2 πόντους (0/1βολ., 1/2διπ., 0/1τριπ.) κι αυτούς τους έβαλε στο τέλος του πρώτου 20λεπτου.

Ο Gray από την άλλη, έμεινε άποντος έχοντας 0/2διπ. Ο άλλος ηγέτης του Περιστερίου ο Μαυροκεφαλίδης έμεινε στους 2 πόντους (1/1διπ.).

Το Περιστέρι πήρε τα ριμπάουντ 17-14, αλλά είχε 42% στα δίποντα (8/19), 33% στα τρίποντα (2/6), 55% στις βολές (5/9), είχε μόλις 3 ασίστ και 7 λάθη. Το θετικό ήταν πως πήρε σκορ από τον πάγκο του (18π.).

Η ΑΕΚ είχε… παιδικά ποσοστά σε βολές (44%- 4/9) και τρίποντα (25% – 2/8) είχε 7 ασίστ και 6 λάθη, αλλά πέτυχε 18π. κοντά στο καλάθι, 9π. από τα λάθη του Περιστερίου και 5π. από δεύτερες ευκαιρίες, ενώ στην επίθεση βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες.

Μπήκε με φόρα το Περιστέρι, αντέδρασε η ΑΕΚ

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι μπήκε φουριόζο στο παρκέ, έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και γύρισε ανάποδα το ματς, καθώς προηγήθηκε με 35-32 στο 22΄.58΄΄, αλλά η ΑΕΚ απάντησε αμέσως (35-36 στο 25΄.23΄΄).

Κυριαρχία των γηπεδούχων με Μαυροκεφαλίδη

Το Περιστέρι ανταπάντησε όμως, στην ΑΕΚ ένα σερί 5-0 και πήγε στο +4 (40-36 στο 27΄). Οι γηπεδούχοι που είχαν ως ηγέτη τον Μαυροκεφαλίδη (8π. στο διάστημα αυτό) κυριάρχησαν στη συνέχεια και στο 28΄.52΄΄ ανέβασαν την διαφορά στους 8 πόντους (47-39). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 47-42, ενώ το Περιστέρι δέχτηκε μόλις 12π. (τόσους είχε δεχτεί και στην 2η περίοδο) στο δεκάλεπτο αυτό και το επιμέρους σκορ ήταν 20-12.

Μέσα σε όλα για την ΑΕΚ, ο Langford έκανε το 4ο φάουλ του, στα 6.2’’ πριν την λήξη της 3ης περιόδου.

Ξέφυγε το Περιστέρι, «αγρίεψε» ο Langford

Στην 4η περίοδο το Περιστέρι πήγε πάλι στο +8 στο 31’54΄΄ (52-44).

Μετά το 55-48 στο 34’.55΄΄ ο Langford «αγρίεψε» και βγήκε μπροστά. Πέτυχε 4 σερί πόντους και έφερε την ΑΕΚ στο -5 (55-50 στο 35΄.35΄΄).

Κρεσέντο Lojeski και σερί 13-0 της ΑΕΚ

Κάπου εκεί πήρε φωτιά ο Lojeski. Στο 36΄.35΄΄ ο Lοjo έφερε την «Ένωση» στους 2 πόντους (55-53) με τρίποντο και στο 37΄.07΄΄ ο Langford ισοφάρισε το ματς με δίποντο (55-55).Στο 37΄.41΄΄ ο Lojeski όπλισε και έριξε άλλη μια ρουκέτα από τα 6.75μ. και έφερε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ με 55-58. Στο 18΄.17΄΄ ο Lojeski ξαναχτύπησε με άλλη μια τρίποντη ρουκέτα και έκανε το 55-61 στο 38΄.17΄’, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν ως εκεί ένα σερί 13-0 (από το 55-48 στο 35΄.35΄΄). Βέβαια, δεν ήταν μόνο ο Langford στην αρχή και ο Lojo στη συνέχεια που γύρισαν το ματς, ήταν και η πιεστική άμυνα της ΑΕΚ, που «βραχυκύκλωσε» τους γηπεδούχους.

Το Περιστέρι ξύπνησε και μείωσε σε 60-61 στο 39΄.01΄΄, αλλά ο Lojeski μίλησε ξανά με το 4 σερί τρίποντο και έκανε το 60-64 στο 39΄΄.09΄΄.

Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 62-64 στα 32΄΄, αλλά ο Ζήσης έκανε το 62-66 στα 15΄΄ και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.

Χωρίς Maciulis

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε στο Περιστέρι χωρίς τον Jonas Maciulis. Ο Λιθουανός δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που είχε στη μέση και έμεινε εκτός 12άδας.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Gaddy 10 (4ασ.), Μαυροκεφαλίδης,12 (1τριπ., 5ριμπ.) McLean 1, Jones 3 (6ριμπ.), Gray 10 (3ριμπ., 4λαθ.), Arledge, Σκορδίλης 2 (5ριμπ.), Petteway 4, Αθηναίου 12 (2τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1τριπ., 7ριμπ.)

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Moreira 10 (7ριμπ., 2κλεψ., 1κοψ.), Langford 11 (1/4βολ., 5/9διπ., 0/2τριπ., 5ας., 1κλεψ.), Jankovic 8 (5ριμπ.), Χρυσικόπουλος 5 (1τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Γκίκας 9 (1), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (3ριμπ., 4ασ.), Γόντικας 2, Lojeski 17 (1/2βολ., 2/5διπ., 4/5τριπ., 1ριμπ., 1κλεψ.), Ρογκαβόπουλος, Slaughter 2 (4ριμπ.).