Έπειτα από τέσσερις ήττες στις λεπτομέρειες ο Άρης έδωσε τέλος στην κακοδαιμονία του. Το έκανε μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού σάρωσε τον Προμηθέα μέσα στην Πάτρα με 82-62 για την 6η αγωνιστική της Basket League ενώπιον περίπου 300 οπαδών του, σημειώνοντας τη 2η συνεχόμενη νίκη στο συγκεκριμένο γήπεδο και την πρώτη εκτός έδρας ύστερα από 5 ήττες στη σειρά μακριά από το Αλεξάνδρειο.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο 38’ (56-79), πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι Anthony Cowan Jr. (20 πόντοι) και James Kelly (18 πόντοι, 15 ριμπάουντ), μαζί με τον υπ’ ατμόν Erick Lockett (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και τον άτυχο Olivier Hanlan (πέτυχε 17 πόντους αλλά αποχώρησε στο 31’ με τραυματισμό) ήταν οι τέσσερις παίκτες που κουβάλησαν τον Άρη (2-4) για 40 λεπτά στο ΔΑΚ Τόφαλος.

Ο Προμηθέας (4-2), από την άλλη, ήταν απογοητευτικός στο πρώτο παιχνίδι μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Luis Casimiro. Με τον Κώστα Ντούβα σε ρόλο υπηρεσιακού προπονητή και με τον Ηλία Ζούρο (διάδοχο του Ισπανού στον πάγκο) να παρακολουθεί από τις κερκίδες, η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από δύο σερί νίκες, σε ένα ματς που φάνηκε εξ αρχής ότι θα είχε δύσκολη εξέλιξη για τους γηπεδούχους.

Η πρώτη απόπειρα του Άρη να ξεφύγει στο σκορ (10-18 στο 7’) δεν είχε αποτέλεσμα, αφού ο Προμηθέας ισοφάρισε γρήγορα (18-18 στο 10’) και στο 11’ ανέκτησε το προβάδισμα με 21-20. Η δεύτερη απόπειρα ήταν πιο αποτελεσματική. Οι “κίτρινοι” απομακρύνθηκαν με ένα νέο ξέσπασμα στο 19’ (27-36) και στο 2ο ημίχρονο διεύρυναν τη διαφορά. Για την ακρίβεια, στο 26’ ο Άρης έκανε το σκορ 35-51 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +23 στα τελευταία λεπτά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 13 ριμπάουντ παραπάνω (34-47).

Δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ο Dario Hunt (16 πόντοι) και ο Δημήτρης Αγραβάνης (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι μόνοι παίκτες που διασώθηκαν από το ναυάγιο του Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας τελείωσε το ματς με ποσοστό ευστοχίας 35% και 5/32 τρίποντα

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82

Προμηθέας (Ντούβας): Ray (0/8 σουτ, 10 ασίστ), Grant 5, Gaddy 4, Ρογκαβόπουλος 2 (1/11 σουτ), Miles 8 (1), Schwartz, Hunt 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Αγραβάνης 13 (10 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/5 τρίποντα), Γιαννόπουλος 8 (2/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Τανούλης 3 (1).

Άρης (Καστρίτης): Cowan Jr. 20 (0/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ασίστ, 8 λάθη), Lockett 11 (5/10 σουτ, 10 ριμπάουντ), Williams 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Hanlan 17 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Kelly 18 (7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 15 ριμπάουντ), Juiston, Καμάρας, Πετανίδης, Νετζήπογλου 9, Κώττας.