Ο Προμηθέας επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και το πέτυχε με τον πλέον εμφατικό τρόπο, πετυχαίνοντας 93 πόντους κόντρα στην αξιόμαχη Κύμη που πάλεψε μέχρι τέλους και έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, χωρίς όμως να πάρει την πρώτη της νίκη. Πλέον η ομάδα της Πάτρας είναι στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια, την ώρα που στην Κύμη επικρατεί προβληματισμός για τη μέχρι τώρα πορεία της ομάδας.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με ένα σερί 1-7 στο παρκέ, όμως η συνέχεια είχε πρωταγωνιστή τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να έχουν προβάδισμα 5 πόντων (21-16) στα 2′ πριν από τη λήξη της περιόδου. Η Κύμη κατάφερε να ξεπεράσει το… αμυντικό σοκ που υπέστη και μέχρι το τέλος της περιόδου μάζεψε τη διαφορά στους 4 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-20.

Η β’ περίοδος ήταν το χρονικό σημείο στο οποίο δημιουργήθηκε η μεγάλη διαφορά στο σκορ των δύο ομάδων. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Γκίκα, Χολ και Λίποβι, οι οποίοι κατάφεραν να δώσουν μία διαφορά 15 πόντων (49-34) στο τέλος του α’ ημιχρόνου, έχοντας επιμέρους σκορ στην περίοδο 25-14.

Το β’ ημίχρονο κύλησε όπως τελείωσε το α’ μέρος με τον Προμηθέα να φτάνει τη διαφορά ακόμα και στο +21 (59-38) χάρη σε ένα τρίποντο του Χολ, ενώ η επιθετική ισχύς των Γκίκα και Έβανς έδωσε προβάδισμα ακόμα και 26 πόντων (78-52), με την Κύμη ουσιαστικά να έχει παραδοθεί στις ορέξεις των Πατρινών.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Κύμη να καταφέρνει να μαζέψει τη διαφορά που είχε δημιουργηθεί, με το τελικό 93-82 να μην αντιπροσωπεύει στο μέγιστο βαθμό την εικόνα του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κένγκστον Χολ με 17 πόντους, με τον Αμερικανό να… πυροβολεί από τα 6,75 με 4/6 τρίποντα, ενώ αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία και του Σον Έβανς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Γενικά ο Προμηθέας έπαιξε κυρίως από το τρίποντο, έχοντας μεγάλο ποσοστό ευστοχίας με 13/26 τρίποντα.

Το σημείο κλειδί του αγώνα δεν μπορεί να είναι άλλο από τη δημιουργικότητα των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να μετρά 24 ασίστ, έναντι 14 της Κύμης, την ώρα που η Κύμη υπερίσχυε στα λάθη με 19 έναντι 10 των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 16 (2), Έβανς 14 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 7 (1), Δημάκος 6 (1), Μιλόσεβιτς 11 (1), Τουντζιαράκης 7, Σκούφης 3 (1), Γερομιχαλός Π. 6 (2), Σαλούστρος 6 (1), Σανδραμάνης, Χολ 17 (4).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Οκερεάφορ 14 (4), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 5 (1), ΜακΓκι 17, Σμιθ 24 (4), Μανωλόπουλος 5 (1), Γερομιχαλός Δ. 6 (1), Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου 2, Μιτσιμπόνας, Μπάρλος 6