Παρ’ ότι ο Frankamp ήταν σε εξαιρετική μέρα (24 πόντοι), η ΑΕΚ έκανε ένα τρομερό 2ο ημίχρονο (κυρίως 4η περίοδο) και πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στον Προμηθέα (89-85), στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 Basketleague ανδρών.

H AEK μπήκε εξαιρετικά στημένη στο παιχνίδι και κατάφερε ήδη απ’ το 8′ να πάρει διψήφια διαφορά (10-20), με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 15-22.

Η 2η περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον Προμηθέα. Οι Πατρινοί σταδιακά και χωρίς να… φανεί «έκλειναν την ψαλίδα» και κατάφεραν να πάνε στ’ αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 3 πόντων (40-37).

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο «Δικέφαλος» δεν άφησε τον Προμηθέα να επιβάλλει το ρυθμό του και να ξεφύγει. Παρ’ ό,τι η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε στο +7 (53-46), οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και πήραν ακόμη και προβάδισμα (57-59), πριν προσπεράσουν ξανά οι Πατρινοί και ισοφαρίσει με τρίποντο στη λήξη της 3ης περιόδου ο Πετρόπουλος (62-59).

Η ΑΕΚ κρατούσε την αντεπίθεσή της για την τελευταία περίοδο. «Χτυπώντας» κυρίως με σουτ 3 πόντων, σιγά σιγά κατάφερε να πάρει προβάδισμα 5 πόντων σε ένα κρίσιμο σημείο, στο τελευταίο λεπτό (78-83). Οι γηπεδούχοι, πάντως, έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία δευτερόλεπτα, η «Ένωση» άντεξε και πήρε εν τέλει τη νίκη με 89-85, που τη φέρνει ακόμα πιο κοντά στην 4άδα και το πλεονέκτημα έδρας τουλάχιστον στον 1ο γύρο των play-offs.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τσολάκος, Κατραχούρας.

Δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 62-59, 85-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Grant 12 (10 ριμπάουντ), Gaddy 11, Αγραβάνης Δ. 12, Αγραβάνης Γ. 3, Simpson 8, Ρογκαβόπουλος, Λάγιος 1, Andric 14, Βασιλείου, Frankamp 24, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΑΕΚ (Segura): Colom 25, Φλιώνης 17, Rautins 6, Μαυροειδής 6, Κουζέλογλου 16, Σαξιώνης, Langford 6, Πετρόπουλος 10, Καρλής, Κόνιαρης 3.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.