Ο Προμηθέας χτυπώτας πολύ στο χαμηλό ποστ και ανεβάζοντας σταδιακά με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά που καρδιοχτύπησε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση του μαχητικού και σήμερα Ιωνικού. Έτσι οι Αχαιοί ξεπέρασαν με τον καλύτερο τρόπο τις ήττες από Άρη και Venezia, ανέβηκαν στο 11-5 και εν αναμονή της άφιξης του Frankamp εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο. Από την άλλη οι Νικαιώτες ήταν και σήμερα ελλιπείς ενώ είχαν την ατυχία να δουν τον Mustafa να τραυματίζεται στο ζέσταμα. Παρά τα προβλήματα τους ήταν ανταγωνιστικοί σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς όμως να πετύχουν κάτι περαιτέρω κι έτσι υποχώρησαν στο 4-15.

Ο Αγραβάνης συνέχισε να είναι στην ζώνη του λυκόφωτος πλησιάζοντας το trible-double, καθότι μέτρησε 33 πόντους με 14/14 (!) δίποντα, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ακόμη εξαιρετικοί ήταν κι ο Grant (23 πόντοι και 7 ριμπάουντ) με τον Simpson να είναι κι αυτός σε καλή μέρα (15 πόντοι, 4 ασίστ). Από τον Ιωνικό φοβερός ο Μαυροκεφαλίδης με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ με τον Hamilton να ακολουθεί με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ. Ακόμη διψήφιοι επίσης ήταν και οι Κολοβέρος κι Αθηναίου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Mε τις δύο ομάδες να είναι πολύ καλές επιθετικά στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ ισορροπημένο (10-10). Παρόλα αυτά ελέω της λειψανδρίας των Νικαιωτών στους ψηλούς, οι Πατρινοί χτύπησαν στο ζωγραφιστό την ώρα που οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε σουτ έξω από την περίμετρο. Έτσι το σύνολο του Ζούρου έτρεξε ένα σερί 11-0 και ξέφυγε με 21-10. Oι Κυανόλευκοι επανήλθαν σύντομα και το 21-10 μετατράπηκε σε 23-19, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 25-22 χάρις σε τρίποντο του Hamilton.

Ο Ιωνικός μάλιστα ισοφάρισε (25-25), αλλά ο Προμηθέας απάντησε πάλι με ένα 7-0 για να πάρει απόσταση επτά πόντων (32-25). Η ομάδα του Τσίκληρα έκανε ένα άμεσο comeback κι όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά προσπέρασε με τέσσερις (32-36). Με ηγέτη τον Αγραβάνη (7/7 δίποντα) οι Αχαιοί ανέκτησαν το προβάδισμα (40-39). Kανένας από τους δύο αντιπάλους δεν μπόρεσε να αποσπαστεί με τους Νικαιώτες να είναι πολύ αξιόμαχοι (44-44). Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 47-46.

Οι γηπεδούχοι εκκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στα πρώτα δύο λεπτά με ένα 11-4 πήραν προβάδισμα 8 πόντων (58-50). Ο Αγραβάνης συνέχισε το προσωπικό του show και έστειλε την ομάδα του ξανά σε διψήφια διαφορά (64-54). To συγκρότημα του Τσίκληρα αντέδρασε στο ξέσπασμα του Προμηθέα και με ένα 0-5 πλησίασε στους επτά (68-61). Δύο βολές του Andric έδωσαν αέρα εννιά πόντων στους Πατρινούς (74-65), με αποτέλεσμα να έχουν σημαντικό αβαντάζ για την τέταρτη περίοδο.

Οι κυανόλευκοι παρότι είδαν τον Προμηθέα να απομακρύνεται δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα και για ακόμη μία φορά έφτασαν κοντά στους Πατρινούς (76-72). Οι γηπεδούχοι πήραν πάλι διψήφια διαφορά (82-72), ωστόσο ο Ιωνικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, διότι με διαδοχικά τρίποντα μείωσε στα 65” στο καλάθι (86-84). Οι Νικαιώτες δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν στα δύο επόμενα τρίποντα κι οι Πατρινοί με δύο βολές καθάρισαν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 47-46, 74-65, 88-84