Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Αμαλιάδα ανάμεσα στον Κόροιβο και τον Πανιώνιο, με την γηπεδούχο ομάδα να καταφέρνει να παρουσιαστεί καλύτερη από την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου στην πρώτη περίοδο. Έτσι, τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενη με τρεις πόντους (20-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Πανιώνιος συνέχισε να παλεύει το παιχνίδι και κατάφερε να το «γυρίσει» πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Το σκορ ημιχρόνου στην Αμαλιάδα είδε τον Πανιώνιο να προηγείται με δύο πόντους (38-40).

Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα ωστόσο στην τρίτη περίοδο και παίζοντας σπουδαία άμυνα, σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του Πανιωνίου κατάφερε να ξεφύγει λίγο στο σκορ, με την διαφορά να φτάνει τους τέσσερις πόντους (55-51). Ο «Ιστορικός» προσπάθησε να γυρίσει ξανά το παιχνίδι, όμως δεν μπόρεσε να το καταφέρει, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στις λεπτομέρειες με 68-67, κρατώντας την προσπάθεια που έδειξε η ομάδα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67.