Ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να φτάσει σχετικά εύκολα στην νίκη στο 2ο ημίχρονο έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Φιλ Γκος με 25 πόντους, 5 κλεψίματα και 5-8 τρίποντα ενώ παράλληλα ο Μορέιρα κυριάρχησε κάτω από την ρακέτα με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Το Λαύριο από την πλευρά του σούταρε με «άσχημα» ποσοστά και δεν εκμεταλλεύτηκε τους 18 πόντους του Ντόρον Λαμπ με αποτέλεσμα να υποστεί την 2η εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 0-16 στα πρώτα 6΄30΄΄ του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Γκος που είχε 10 πόντους. Το Λαύριο είχε 0-11 σουτ αυτό το διάστημα και 6 λάθη παρόλα αυτά κατάφερε να μειώσει στους 11 (9-20) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι επιθέσεις του Λαυρίου έγιναν πιο αποτελεσματικές και η ομάδα του Χρήστου Σερελή έβγαλε αντίδραση, πέτυχε 29 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο και «ροκάνισε» την διαφορά φτάνωντας στο -2 (38-40) στο τέλος του ημιχρόνου. Πρωταγωνιστής της ανατροπής του Λαυρίου στο 2ο δεκάλεπτο ήταν ο Λαμπ που πέτυχε 16 πόντους με 4 τρίποντα.

Στο 2ο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία, βελτίωσε την άμυνα του και κράτησε το Λαύριο στους 9 πόντους στην 3η περίοδο με πρωταγωνιστή τον Μορέιρα σε άμυνα και επίθεση ενώ παράλληλα ο Γκος συνέχισε να σκοράρει με όποιον τρόπο ήθελε πετυχαίνοντας 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεωδώρου ξεκίνησαν την 4η περίοδο προηγούμενοι με 47-59 και αυτή την φορά διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και την υπέρ τους διαφορά με το τελικό σκορ (64-77) να διαμορφώνεται με 2 βολές του Χρυσικόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77

Λαύριο(Σερέλης): Μιλόσεβιτς 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10 (3/7 σουτ, 6 ασίστ), Τζόουνς, Λαμπ 18 (3/6 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου 3 (1), Μέλσον 9 (3/7 σουτ), Οντιάσε 4

ΠΑΟΚ(Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3 (1/5 τρίποντα), Τέπιτς 2, Γκος 25 (5), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζάρας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4