Ο Χολαργός ξεκίνησε περισσότερο συγκεντρωμένος και αποφασιστικός στο παιχνίδι και ως εκ τούτου πήρε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν στο +9 έπειτα από το καλάθι του Λοβ (6-14, 5’), έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, ευρισκόμενοι μπροστά στο σκορ (20-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πάτησε γκάζι και έπειτα από το τρίποντο του Σάκοτα, έκανε 11-0 σερί και προηγήθηκε με 29-27 (14’). Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κύλησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν να προηγούνται για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διψήφια διαφορά, μετά το καλάθι του Εμπάκουε (76-63, 33’).

Ο χρόνος ήταν μη αναστρέψιμος για τον Χολαργό και η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, επικρατώντας με 88-75. Η “Ένωση” είχε σε πολύ καλή μέρα τους Σάκοτα και Χάντερ με 21 και 13 πόντους, ενώ ο Λαρεντζάκης πέτυχε 12 πόντους και μοίρασε επτά ασίστ με την ΑΕΚ να προετοιμάζεται για τους αγώνες με τον Προμηθέα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75

ΆΕΚ: (Λούκα Μπάνκι) Γιορκ 10, Εμπάκουε 6, Τζέιμς 2, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 21, Λαρεντζάκης 12, Μωραϊτης, Θίοντορ 11, Σαντ Ρος 13, Ροκαβόπουλος, Χάντερ 13

Χολαργός: (Άρης Λυκογιάννης) Αγκμπελέσε 13, Τάλτον 16, Οκερέαφορ 2, Καλαιτζάκης 1, Φιτζπάτρικ13, Σπυριδονίδης, Κώττας 1, Λοβ 20, Χόκινς 9, Ραλλάτος