Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος για 13η φορά στην ιστορία του και στον 3ο -και τελευταίο- τελικό της Α1 Basketleague ανδρών σημείωσε μια σειρά από κάποιες ξεχωριστές επιδόσεις.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΡΕΚΟΡ ΣΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Ξεκινώντας απ’ την πρώτη, οι «Ερυθρόλευκοι» σκόραραν στο χθεσινό (17/06) παιχνίδι 15 τρίποντα (σε 30 προσπάθειες), ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη επίδοση εύστοχων τριπόντων σε έναν αγώνα τελικού από τότε που άρχισαν να διεξάγονται τα play-offs στην Α1 (1992-93). Το ρεκόρ των 15 τριπόντων το κατείχε μέχρι χθες το Λαύριο, όταν στον περσινό 2ο τελικό επί του Παναθηναϊκού (νίκη 94-89) μέτρησε 15/36 τρίποντα.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ» ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ

Οι Πειραιώτες σκόραραν 30 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο του Game 3, με τους οποίους ισοφάρισαν τη δεύτερη καλύτερη επίδοσή τους σε μια περίοδο απ’ το 2001 που οι αγώνες μοιράστηκαν σε 4 περιόδους. Συγκεκριμένα, 30 πόντους είχαν σκοράρει ξανά στην 3η περίοδο του Game 5 των τελικών (ήττα 77-89) με αντίπαλο και πάλι τον Παναθηναϊκό το 2007, ενώ φυσικά ως απόλυτο ρεκόρ παραμένουν οι 35 πόντοι ενεργητικό στη 2η περίοδο του Game 3 το 2015 (νίκη 93-74 -ξανά).

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΤΗΝ 4η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ «ΑΙΩΝΙΩΝ»

Το τελικό 93-74 και η διαφορά των 19 πόντων ισοφάρισε την 4η μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία των τελικών Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Η πιο πρόσφατη ήταν το 2015, όταν συνέβησαν ακριβώς τα… ίδια, δηλαδή και τότε ο Ολυμπιακός είχε το πλεονέκτημα (άρα και το Game 3 εντός έδρας) και τότε «σκούπισε» τον Παναθηναϊκό και τότε με σκορ 93-74!

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΤΗΝ 4η ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ ΠΟΝΤΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ

Στα αρνητικά ρεκόρ, οι πρωταθλητές Ελλάδος σκόραραν μόλις 8 πόντους (δέχθηκαν 13) στην 3η περίοδο του Game 3, ισοφαρίζοντας την 4η χαμηλότερη επίδοσή του σε μια περίοδο αγώνα τελικών. Η πιο πρόσφατη… 8ποντη περίοδος των «Ερυθρολεύκων» ήταν στον 2ο τελικό του 2011, τότε που σκόραρε 8 πόντους (δέχθηκε 18) στην 4η περίοδο, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 66-78 στο «ΟΑΚΑ».