Ο Ολυμπιακός πήρε μια άνετη και ξεκούραστη νίκη στην Πάτρα με αντίπαλο τον Απόλλωνα (94-68) και «κλείδωσε» μαθηματικά την πρωτιά της κανονικής περιόδου στην Α1 Basketleague ανδρών.

Οι «Ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα στην Πάτρα, κάμπτοντας απ’ τα μέσα της 2ης περιόδου την αντίσταση του Απόλλωνα και ξεφεύγοντας ακόμη και με 16 πόντους (25-41) πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε και στο σημερινό παιχνίδι την ίδια «συνταγή» με την άμυνα και αυτό ήταν ο κύριος λόγος που οι Πατρινοί δε μπόρεσαν ν’ ακολουθήσουν -απ’ τη 2η περίοδο κι έπειτα- την επιθετική συγκομιδή των Πειραιωτών. Το «κλειδί» του αγώνα φυσικά ήταν η στατιστική κατηγορία ασίστ-λαθών, εκεί όπου ο Απόλλωνας μέτρησε 11 ασίστ για 12 λάθη, ενώ ο Ολυμπιακός 23 ασίστ για 6 λάθη. Μόνο αυτό λέει αρκετά σχετικά με την εικόνα του παιχνιδιού.