Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στη Ρόδο απ’ τον τοπικό Κολοσσό (60-69), κάτι που αποτέλεσε «μαχαιριά» για τους Θεσσαλονικείς.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησε καλά το ματς, κυρίως αμυντικά, αλλά μπόρεσε να βγάλει την εικόνα που σχεδίαζε μόνο στην 1η περίοδο. Απ’ τη 2η περίοδο κι έπειτα ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες του αγώνα, όπως ο έλεγχος ρυθμού, η ψυχραιμία, η φαντασία στο παιχνίδι και αυτό ήταν που τον «οδήγησε» στη νίκη, με την οποία «σφράγισε» και μαθηματικά την 3η θέση της βαθμολογίας. Για τον ΠΑΟΚ τα πράγματα πλέον δυσκολεύουν, αφού δεν περνάει απ’ το χέρι του η είσοδος στην 8άδα, καθώς ακόμα και με νίκη την τελευταία αγωνιστική (εντός με ΑΕΚ) θα περιμένει αποτελέσματα αντιπάλων του.