Ο Προμηθέας δεν αντιμετώπισε κάποιο τεράστιο πρόβλημα απ’ τον Ηρακλή και επικράτησε με 78-69, μια νίκη που πάντως δεν ήταν αρκετή για να του δώσει την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στον 1ο γύρο των play-offs. Οι Θεσσαλονικείς, από την άλλη, είναι με το 1.5 πόδι στην Α2, αφού πολύ δύσκολα πλέον, με βάση και το παιχνίδι με το οποίο «κλείνουν» τη σεζόν (εντός με Παναθηναϊκό).

Δύο καλές περίοδοι ήταν αρκετές για τους Πατρινούς, οι οποίοι παρά το γεγονός ότι σε πρώτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν έπαιξαν το μπάσκετ που αναμενόταν, η 2η και η 3η περίοδος που αθροιστικά τους έδωσαν ένα +14 (47-33) ήταν αυτές που έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί ότι το τελευταίο προβάδισμα του «Γηραιού» ήταν στο 16′, τότε που στα 4 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έμειναν χωρίς πόντο, δέχτηκαν 12 και βρέθηκαν πίσω με 9 (43-34). Αυτό ήταν ίσως και το… «κλειδί» της νίκης του Προμηθέα και της ήττας των Θεσσαλονικιών απόψε.