Ήταν ένα ματς, που τα είχε όλα. Ενταση, μάχες, τρομερό πάθος, αλλά και χιτσκοκικό φινάλε, που έσπασε καρδιές και οι καρδιολόγοι συνιστούν ως καταστάσεις… παράδειγμα προς αποφυγήν στους ασθενείς τους.

Το Λαύριο κέρδισε με 77-75 το Ρέθυμνο στην παράταση (κ.α. 65-65)  και… «ακύρωσε» το «νόμο» του «Μελίνα Μερκούρη» (οι Κρητικοί είχαν ως σήμερα 8 σερί νίκες μέσα στο σπίτι τους και σκορ 8-1)

Κυριαρχία του Λαυρίου στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο μέρος το Λαύριο είχε τον έλεγχο του ματς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως αιχμές του δόρατος τους Λούντζη (9π.) και Davis (7π.). Είχαν εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (60% – 9/15), καλό ποσοστό στα τρίποντα (36% – 4/11), έβαλαν 18π. κοντά στο καλάθι, και 6 από αιφνιδιασμούς. Μοναδική παραφωνία τους ήταν το γεγονός ότι είχαν μόλις 4 ασίστ, έναντι 10 λαθών.

Στην αντίπερα όχθη, οι Κρητικοί είχαν ως ηγέτες τους Frankamp (12π., 3ριμπ., 2ασ.) και Gordon (7π., 4ριμπ.). Τα έσπασαν όμως,  από τα 6.75μ. (2/13 – 15%) και από τη γραμμή των βολών (5/11 – 45%), ενώ πήραν κι αυτοί κάτω από την βάση στην.. εξίσωση: ασίστ (7) – λαθών (8).

Το Λαύριο πήρε από νωρίς προβάδισμα (2-9 στο 3΄.19΄΄). Το Ρέθυμνο (όταν σταματούσε να εμμένει στα τρίποντα πλησίαζε στο σκορ), πέρασε μπροστά (9-8 στο 4΄.43΄). Οι φιλοξενούμενοι με όπλο την άμυνα πήραν ξανά τα ηνία και ξαναπήγαν στο +7 (29-36 στο 18΄.51΄΄). Το ημίχρονο έληξε τελικά 33-36, ένα σκορ που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Ανάκαμψη του Ρεθύμνου

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο έβαλε τα τρίποντα (4/8), περιόρισε τα λάθη του (έκανε μόλις 3), είχε 5 ασίστ, ο Carter βγήκε μπροστά και άρχισε να βοηθάει τον Frankamp στην επίθεση.

Στην άλλη πλευρά το Λαύριο δεν έβρισκε στόχο στα σουτ, είχε 4/12τριπ., 1/8τριπ., ο Λούντζης σίγησε. Ετσι οι Κρητικοί έκαναν ένα συνολικό επιμέρους σκορ 21-13 και προηγήθηκαν με 54-49 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο το Ρέθυμνο ανέβηκε για πρώτη φορά στο +7 (58-51 στο 34΄.11)΄. Το Λαύριο, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Πίεσε, έτρεξε έκανε ένα σερί 6-0 και μείωσε στον πόντο (58-57 στο 36΄.14΄΄).

Εκεί βγήκαν μπροστά οι Carter και Frankamp. Ο πρώτος έκανε με τρίποντο το 61-57 στο 36΄.43΄΄. Στη συνέχεια ο δεύτερος με ένα λέι απ και ένα σουτ πέτυχε το 65-61 στο 38΄.38΄΄.

Χιτσκοκικό φινάλε

Στο τέλος έγινε του… θρίλερ. Ο Decosey έκανε με τρίποντο το 65-54 με 1΄.11΄να απομένει.

Ο Lee αστόχησε σε σουτ από τα 6.75μ. στα 53 δευτερόλεπτα. Ο Allman έκανε λάθος και του πήρε την μπάλα ο Gordon.

Ο Harris αστόχησε από την γραμμή του τριπόντου στα 12΄΄ και η τελευταία επίθεση πήγε στο Λαύριο.

Δεν είχε… 100% κρύο αίμα ο Allman

Στα 3΄΄ ο Allman έκανε το drive, ο Lee χρεώθηκε με φάουλ από τον Καρακατσούνη. Οι Κρητικοί… έβαλαν τις φωνές, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε.

Ο Allman δεν είχε… 100% κρύο στις βολές. Εβαλε την πρώτη, αλλά έχασε την δεύτερη, και το ματς πήγε στην παράταση (65-65), καθώς το μακρινό τρίποντο του Χριστοδούλου (πίσω από τη σέντρα) δεν βρήκε στόχο.

Πήρε τον έλεγχο το Λαύριο, «ωραίος», αλλά «μοιραίος» ο Frankamp

Στη παράταση το Λαύριο είχε το πάνω χέρι. Προηγήθηκε με 71-75 με 2 εύστοχες βολές του Μουράτου στα 17΄΄ πριν το τέλος. Ο Frankamp όμως, μείωσε στον πόντο με τρίποντο στα 9΄΄ (74-75).

Ο Αμερικανός έκανε φάουλ στον Μουράτο στα 8΄΄. Ο Ελληνας γκαρντ, όμως, είχε Ολύμπια ψυχραιμία και έβαλε και τις δυο κάνοντας το 74-77.

Στα 3΄΄ ο Frankamp κέρδισε βολές. Εβαλε την πρώτη (75-77). Έχασε επίτηδες τη δεύτερη και μάλιστα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Το σουτ που έκανε, όμως, δεν βρήκε στόχο και έτσι από… ωραίος έγινε μοιραίος (ήταν μακράν ο κορυφαίος των Κρητικών με 31π., 8ριμπ., 6ασ., αλλά δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην δεύτερη παράταση) και το Λαύριο πήρε τη νίκη με 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65, παρ. 75-77.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Μαραγκάκης 2, Harris 6, Carter 13 (3/11τριπ.), Gordon 11 (11ριμπ., 2ασ., 3κλεψ., 4κοψ.), Frankamp 31 (5/6βολ., 7/13διπ., 4/5τριπ., 8ριμπ., 6ασ., 1κοψ.), Lee 2, Χριστοδούλου, Haughton (6ριμπ.), Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 10 (1), Ραζής.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Allman 11 (2τριπ., 4ριμπ., 3ασ., 3κλεψ., 5λαθ.), Μουράτος 7, Κουζέλογλου 6 (4ριμπ.), Dime 10 (6ριμπ.), Decosey 13 (2τριπ., 6ριμπ., 2ασ.), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 13 (1τριπ., 4ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Watson 2, Λεγκίκας, Davis 11 (1τριπ., 5ριμπ.), Γερομιχαλός 4 (5ριμπ.).