Θύμα των τελευταίων αρνητικών εξελίξεων στο ελληνικό πρωτάθλημα, το Λαύριο παρόλο που νίκησε άνετα τον Ήφαιστο Λήμνου, έπεσε στην Α2. Ο Παναθηναϊκός δεν παρατάχθηκε στο ματς με την Κύμη και έτσι η ομάδα της Εύβοιας εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς επικράτησε στα χαρτιά με 20-0. Παράλληλα, το Ρέθυμνο νίκησε στο “Nick Gallis Hall” τον Άρη και βύθισε στην στεναχώρια και ενδεχομένως στον θυμό τους φίλους και την διοίκηση της ομάδας της νοτιοανατολικής αττικής.

Σε ένα ματς “τελικό” για το Λαύριο, η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και επέβαλλε τον ρυθμό της. Το Λαύριο έκανε ένα 9-0 σερί, καθώς ο Μπιούφορντ ευστόχησε από τη γωνία (9-0, 4’). Ο Αμερικανός έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με 12 πόντους, ενώ ο Μιλόσεβιτς ευστόχησε από την περιφέρεια και έκανε το +15 για την ομάδα του (27-12, 9’).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το Λαύριο στην δεύτερη περίοδο του αγώνα. Χαραλαμπόπουλος, Μιλόσεβιτς και Νίξον μπήκαν στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του Χρήστου Σερέλη και ο φόργουορντ του Λαυρίου, ερχόμενος από τον κεντρικό διάδρομο, δέχτηκε την ασίστ του Νίξον και κάρφωσε εντυπωσιακά τη μπάλα στο καλάθι (40-19). Ακολούθως ο Αμερικανός ευστόχησε από την γωνία για τρεις και έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνη τη στιγμή (43-19, 15’). Στη συνέχεια ο Γκάτσερ έκανε μια πιρουέτα κάτω από το καλάθι του Λαυρίου και πέτυχε ένα ανάποδο λέι απ, μειώνοντας έτσι στους 18 (49-31, 18’). Το Λαύριο που έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, είχε 8/12 τρίποντα και προηγήθηκε με 57-34.

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο μπήκε αγχωμένο στο παρκέ, δυσκολεύτηκε στην επίθεση και ο Ήφαιστος απέκτησε το μομέντουμ του αγώνα. Η ομάδα της Λήμνου έκανε ένα μικρό 5-0 σερί και έπειτα από το τρίποντο του Φρειμάνις σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό μείωσε στους 16 (61-45, 25’). Στη συνέχεια ο Γουίθι πήρε μπρος και πέτυχε επτά προσωπικούς πόντους. Το Λαύριο έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και ο σέντερ του Λαυρίου ευστόχησε πίσω από τα 6.75, διαμορφώνοντας το 76-53 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Το Λαύριο είχε βάλει ήδη τις βάσεις για την επικράτηση και τα κατάφερε. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε μέχρι και στο +30 έπειτα από τις βολές του Μιλόσεβιτς (83-53, 33’), αλλά το τελικό 96-76 υπέρ του Λαυρίου δεν του εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Γιάνγκ 4, Κακλαμανάκης 5, Κουζέλογλου 5, Λάμπ 10, Μπιούφορντ 15, Μαστρογιαννόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος 3, Μιλόσεβιτς 21, Νίξον 12, Γκαβασιάδης, Γουίθι 12

Ήφαιστος Λήμνου (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10, Έβανς 15, Γουίγκινς 1, Μπρέιζελτον 6, Φρειμάνις 10, Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8, Σταμάτης 9, Διαμαντάκος 11, Χαριτόπουλος 4, Σμίθ