Το Ρέθυμνο εμφανίστηκε πιο συνειδητοποιημένο στον αγώνα απέναντι στον Κολοσσό και επικράτησε με το εντυπωσιακό 93-67 . Η ομάδα του Ζιάγκου πήγε το παιχνίδι σε υψηλό ρυθμό και δικαιλωθηκε έχοντας το εξαιρετικό 14-35 τρίποντα και 24 ασίστ βρίσκοντας συνεχώς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Για τους γηπεδούχους κάνεις δεν υστέρησε με τον Χίκι όμως να ξεχωρίζει κάνοντας τριπλ-νταμπλ(το πρώτο ύστερα από 18 χρόνια στην Α1) με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ, ενώ εξίσου εντυπωσιακός ήταν ο Μπαρτ τζούνιορ με 19. Για τον Κολοσσό, που πλέον σκέφτεται την επόμενη χρονιά έχοντας αποχαιρετήσει την Α1, ο Μαυροειδής είχε 14 πόντους.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυναμικά με τους κρητικούς να προηγείται με 29-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έχοντας 5-8 τρίποντα και 10 ασίστ(6 από αυτές του Χίκι). Το παιχνίδι είχε υψηλό ρυθμό και σκορ, ενώ ο Κολοσσός προσπαθούσε κυρίως με ατομικές προσπάθειες να βρει σκορ έχοντας μόλις 2 ασίστ. Στο β’ δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των ομάδων έπεσε με τον Κολοσσό να προσπαθεί να εκμεταλλεύτει τα μις-ματς και το Ρέθυμνό να σουτάρει εξαιρετικά από τα 6,75. Η ομάδα από την Κρήτη ήταν μπροστά στο σκορ με 32-28 στο 13′ μετά από εύστοχο τρίποντο του Μπαρτ. Σε εκείνο το σημείο το Ρέθυμνο έτρεξε μέσα σε ένα λεπτό σερί 5-0 έχοντας επιμερους 8-2 στα πρώτα 4 λεπτά της 2ης περιόδου και αύξησε το προβάδισμα του στο +9(37-28). Ο Κολοσσός κατέρρευσε μέσα σε τρία λεπτά φτάνοντας στο 44-28 του 14′. Το Ρέθυμνο έπαιζε με το «μαχαιρι στα δόντια» βρίσκοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο φτανωντας πολύ γρήγορα στο 51-31 του 17′. Η ομάδα του Ζιάγκου έτρεξε με… 59 στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας ένα καταιγιστικό β’ δεκάλεπτο και τελειώνοντας το πρώτο μέρος στο +25(59-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του Κολοσσού συνέχισε να είναι τραγική με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και τον Άντονι Χίκι να κάνει τριπλ-νταμπλ σε 19′ συμμετοχής ήδη από τις αρχές της 3ης περιόδου(63-34 στο 23′) με την διαφορά να φτανει στο +30(66-36). Το προβάδισμα διευρυνοταν συνεχώς για την ομάδα του Ζιάγκου που έφτασε στο +34(73-39) στο 26′. Το τρίτο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την κυριαρχία του Ρεθύμνου κλείνοντας την περίοδο στο +30(78-48) και έδωσε διαδικαστικο χαρακτήρα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Ο Κολοσσός έκανε έλαχιστα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης για να αλλάξει την τραγική εικόνα, που είχε στο παιχνίδι καταφέρνοντας να μειώσει ελάχιστα την τελική διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου το Ρέθυμνο κατέβασε λίγο ταχύτητα επικρατώντας με τελικό σκορ 93-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 19 (4), Κλάντον, Χίκι 14 ( 2 ), Ντάνιελς 16 (2), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 9 (1), Καλογιαννίδης, Γλυιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Κουφός): Μαυροειδής 14 , Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7, Ντεμπς 10 (5/13 σουτ), Λίγκινς 4, Μπιλλής 3 (1), Γεωργαλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7 (1), Πίνκστον 5 , Λι 13