Το Ρέθυμνο πήρε μεγάλη ψυχολογική και βαθμολογική ανάσα με αυτή τη νίκη με τρομερό σόου από Φράνκαμπ και Μάρεϊ. Οι Κρητικοί είχαν τα ηνία του αγώνα από νωρίς με τους δύο παίκτες να ξεκινούν “ζεστοί”. Πολύ καλή επιθετικά η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ενώ και αμυντικά βελτιώθηκε μετά την κακή πρώτη περίοδο. Όσο περνούσε η ώρα και όσο οι δύο αυτοί…έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, η διαφορά αυξανόταν όμως ο μαχητικός Ιωνικός δεν την άφηνε να ξεφύγει σε απαγορευτικά επίπεδα. Η ομάδα του Βετούλια προσπάθησε να γυρίσει 2 φορές το παιχνίδι από διψήφιες διαφορές, μείωσ στο καλάθι όμως η έλειψη φαντασίας στην επίθεση όπως και οι λύσεις από τον πάγκο και το περιορισμένο ροτέισον έπαιξαν τον ρόλο τους. Σε όλο το ματς(!) αγωνίστηκε ο Τζόουνς, 37΄ο Μαυροκεφαλίδης, 30΄ο Λόρενς και 33΄ο Μπερτ. Από την άλλη πλευρά οι ΜάρειΦράνκαμπ μπορεί να αγωνίστηκαν 35′, όμως έπαιζαν σαν έφηβοι και δεν σταματούσαν να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι.

Το ματς:

Καλό ξεκίνημα για το Ρέθυμνο, το οποίο πέτυχε 13 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης με ¾ τρίποντα και 11 πόντους του Μάρεϊ. Στην αντίπερα όχθη ο Ιωνικός είχε σημαδέψει τον Μαυροκεφαλίδη ο οποίος ξεκίνησε και αυτός “ζεστός” με 8π και 4ρ. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να βρουν σκορ πέρα από τον έμπειρο φόργουρντ, με τους γηπεδούχους να δίνουν γρήγορο τέμπο και να βρίσκουν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον. Στο τελευταίο δίλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε με εκατέρωθεν καλάθια, οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο για τον Ιωνικό βοήθησαν οι Κρητικοί συνέχισαν να βρίσκουν μέσω του Φράνκαμπ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 26-21.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γκόρντον περιόρισε τον Μαυροκεφαλίδη οδηγώντας τον είτε σε λάθος είτε σε άστοχο σουτ, την ίδια ώρα που οι Φράνκαμπ και Μάρεϊ είχαν πάρει στις πλάτες τους την ομάδα και την διατηρούσαν σταθερά στο προβάδισμα. Ακόμη και όταν ήρθε η ώρα όμως να πάνε στον πάγκο, ο ρυθμός δεν άλλαξε και μάλιστα οι παίκτες που εισήλθαν έδωσαν πολύτιμες βοήθειες πετυχαίνοντας μεγάλα τρίποντα. Το ημίχρονο έκλεισε με διψήφια διαφορά, 51-41. Την διαφορά στο πρώτο μέρος την έκαναν ξεκάθαρα τα σουτ από τα 6,75 όπου οι γηπεδούχοι είχαν 43% (7/16) έναντι μόλις 20% (2/10) αλλά και τα λάθη, τα οποία ήταν 2-7 με το δεύτερο του Ρεθύμνου να έρχεται στην τελευταία φάση.

Στην τρίτη περίοδο όμως οι Νικαιώτες μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να παλέψουν και έριξαν την διαφορά ακόμη και στο καλάθι. Βελτιωμένοι στο τρίποντο (4/7), αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι (69%) και κυρίως καλοί στην άμυνα, με Μπέρτ και Μαυροκεφαλίδη να ηγούνται της ομάδας τους. Από την άλλη πλευρά όμως, Μάρεϊ και Φράνκαμπ ήταν ασταμάτητοι και οδηγούσαν σταθερά την ομάδα τους, έχοντας 26 και 17 πόντους αντίστοιχα σε 30΄με τον δεύτερο να έχει και 4 ασίστ, σκοράροντας μάλιστα τρίποντο…μαχαιριά στη λήξη του χρόνου δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του 72-65.

Το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου με τον Ιωνικό να πασχίζει και να μειώνει και παλι την διαφορά στο καλάθι, ωστόσο ένα μικρό ξέσπασμα του Ρεθύμνου έστειλε εκ νέου την διαφορά στους 9 και εν συνεχεία στους 12, “σκοτώνοντας” τις ελπίδες της ομάδας του Βετούλια, κάτι λιγότερο από 4 λεπτά πριν το φινάλε του ματς. Στην συνέχεια οι Νικαιώτες προσπάθησαν να ρίξουν και παλι την διαφορά ωστόσο μια αψιμαχία μεταξύ Φράνκαμπ και Μαυροκεφαλίδη έφερε την τεχνική ποινή στον δεύτερο, δείχνοντας πως δεν είχαν πλέον δυνάμεις να γυρίσουν το ματς. Τελικά το Ρέθυμνο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 90-76, φτάνοντας τις 5 σερί εντός έδρας νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο. “Βιονικός” Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ο οποίος αγωνίστηκε 37΄, με τον Τζόουνς να τον ξεπερνά και παίζει και τα 40!

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 25-20, 21-24, 18-11

Ρέθυμνο: Λι 6, Χότον 2, Μάρεϊ 31 (5), Φράνκαμπ 22 (3), Χάρις, Χριστοδούλυο 9 (1), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 6 (2), Γαρέζος, Γκόρντον 11, Ραζής

Ιωνικός: Τζόουνς 13 (1), Λόρενς 4, Μαυροκεφαλίδης 17, Σάφτεναρ, Δημάκος 2, Χαραλαμπόπουλος 8, Μπατ’ης 3 (1), Μπερτ 29 (4), Κατούφας, Σχορτισανίτης, Κώττας, Παπαδόπουλος