H ρουμανική Cluj – Napoca επικράτησε της ΑΕΚ με 67-69  στο φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο “Ανδρέας Παπανδρέου”, για το τουρνουά “Νίκος Φασούρας”. Η “Ένωση” έπαιξε χωρίς τους Akil Mitchell, Δημήτρη Φλιώνη, Cameron McGriff, Alexander Madsen, ενώ, από τον αγώνα αποχώρησαν o Kenny Williams και ο Αντώνης Κόνιαρης.

Ύστερα από ανακοίνωση της ΚΑΕ ΑΕΚ, ο Kenny Williams υπέστη κάκωση αριστεράς ποδοκνημικής και θα επιβλέπεται από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν αγωνιστικό ρυθμό. Όμως η Cluj κατάφερε να προηγηθεί με 16-22.

Επιβάλλοντας το δικό της παιχνίδι σιγά – σιγά η Cluj, άρχισε να δημιουργεί να ξεφεύγει στο σκορ. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου στον ηλεκτρονικό πίνακα έγραφε 21-35 και το ημίχρονο έκλεισε με τη ρουμανική ομάδα να νικάει με 27-41.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει και να μειώσει τη διαφορά. Μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε 36-41, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να διευρύνουν και πάλι τη διαφορά κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 46-55.

Στη τελευταία περίοδο παρότι το σκορ κυμαινόταν στα ίδια επίπεδα, υπέρ της Cluj, η αθηναϊκή ομάδα επέστρεψε στο παιχνίδι (60-62), και ως το τελευταίο λεπτό αναμέτρησης το ματς ήταν ανταγωνιστικό.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 27-41, 46-55, 67-69

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Frazier 10 (4 ασίστ), Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος 2, Φιλιππάκος 8, Περσίδης 13 (6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 8 (5 ριμπάουντ), Παπαδάκης 8, Williams 9 (7 ριμπάουντ), Strelnieks 5.

Κλουζ (Silvasan): Lapuste, Sanders 17, Kuti 7, Roschnafsky, Taylor 4, Stipanovic 11, Bircevic 5, Κέιτ 7, Meindl, Richard 18