Νίκη στην παράταση πέτυχε ο Απόλλωνας που επικράτησε της Καρδίτσας με  εντός έδρας στην Πάτρα. O Ryan Taylor ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας 24 πόντους. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου που “πληγώθηκε” από την αστοχία της στα σουτ τριών πόντων, ανέτρεψε διαφορά δέκα τριών πόντων και με καλάθι τριών πόντων του Γιάννη Αγραβάνη και ισοφάρισε λίγο πριν από τη λήξη της τέταρτης περιόδου, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση. Κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν ο James Batemon που σημείωσε 14 πόντους, αλλά και ο Delaurier που σκόραρε 13 πόντους.

Οι δύο ομάδες ως τα μέσα της πρώτης περιόδου ήταν κοντά στο σκορ. Σε αυτό το διάστημα, με κορυφαίο τον Nick Griffin ο Απόλλωνας προηγήθηκε για πρώτη φορά την αναμέτρηση με πέντε πόντους διαφορά (19-14). Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις και πόντους από τον Delaurier και από τον Gabrovchek, με την πρώτη περίοδο να λήγει με 19-16.

Η Καρδίτσα που ήταν άστοχη από την γραμμή των τριών πόντων ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 2/13 σουτ, πάλευε και η ομάδα του Νίκου Βετούλα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στην εξίσωση της επίθεσης του Απόλλωνα μπήκε ο Ryan Taylor και πετυχαίνοντας τρία τρίποντα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11 πόντους 40-29, τελικό αποτέλεσμα του δεύτερου δεκαλέπτου.

O Ζώης Καράμπελας αύξησε το προβάδισμα στου 14 πόντους, ο Calhoun έγραψε το 45-34 και η Καρδίτσα, με καλάθια του Hunter και Delaurier και Αγραβάνη, μείωσε στους τέσσερις πόντους (45-41). O Taylor σκόραρε ξανά για το 52-45 και αργότερα για το 58-45. Με καλάθι του AJ Davis του Απόλλωνα, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 60-47.

Τη στιγμή που όλα έδειχναν ότι η νίκη θα καταλήξει στα χέρια του Απόλλωνα, o James Batemon, αφού είχε προηγηθεί κλέψιμο και καλάθι από τον Γιάννη Αγραβάνη, αύξησε την απόδοσή του στην επίθεση και η Καρδίτσα έφτασε σε απόσταση δύο πόντων (61-59). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (64-65). Ο Γιώργος Μπόγρης έγραψε το 66-65 και ο Batemon απάντησε για να κάνει το 66-67. Ύστερα, ο Hayens – Jones σκόραρε για το 69-67, ο Καράμπελας πέτυχε μία βολή, 70-67. Ο Αγραβάνης ευστόχησε σε τρίποντο 70-70 και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Ο Καράμπελας και ο Haynes – Jones πέτυχαν δύο σουτ τριών πόντων και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 76-70.  Και ο Απόλλωνας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της παράτασης, παίρνοντας τη νίκη με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78 – 72

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): AJ Davis 13 (1) , Μπόγρης 9, Καράμπελας 7(2), Calhoun 6 (1), Μαστρογιαννόπουλος 3(1), Griffin 7 (1), Βησσαρίου, Sylla, Αθανασόπουλος, Haynes – Jones 9 (2), Taylor 24 (5), Κογιώνης

Καρδίτσα (Βαγγέλης Αγγέλου): Boeheim 5 (1), Batemon 14, Hunter 12 (2), Αγραβάνης 9 (1), Delaurier 13, Pridgett, Αθηναίου 3 (1), Καλαϊτζάκης, Τσούκας, Γόντικας, Gabrovsek 8, Πεφάνης