Για την 15η αγωνιστική της Basket League, ο Άρης κέρδισε την ΑΕΚ 74 -64 και έκανε το 2/2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στο 8-7 ο Άρης και στην 6η θέση, στο 9-6 και στην 3η θέση της βαθμολογίας η ΑΕΚ.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι 2 ομάδες ήταν νευρικές στήν επίθεση με τον Άρη να προηγείται 5-2 καί να βγάζει εξαιρετικες άμυνες. Με τον Hagins να έχει ήδη 5 πόντους ο Άρης έφτασε στο +8 (10-2) και τον Mitchell να σκοράρει για το 10-4. Με το 2ο τρίποντο του Νετζηπογλου ο Άρης έφτασε στο +12 (16-4) κάνοντας τον Ηλία Καντζουρη να πάρει το 1ο timeout για την ΑΕΚ. Η ΑΕΚ έβαλε μείωσε στους 8 (18-10) με τόν Mitchell να βάζει 4 συνεχόμενους πόντους φτάνοντας τους 6 αλλά με τον Άρη να έχει ρυθμό στήν επίθεση η,διαφορά έφτασε στους 13 (23-10). Με τον Strelienks να έχει 2/3 ερχόμενος από τον πάγκο η ΑΕΚ μείωσε στους 10 (26-16) και τον Kenny Williams να βάζει clutch τρίποντα στήν λήξη της περιόδου το σκόρ διαμορφώθηκε στο 26 -19

Στην αρχη της 2ης περιόδου ο Horcler με ένα τρίποντο ανέβασε ξανά την διαφορά στους 10 (31-21) και μετά με ένα ακόμη δικό του καλάθι διαμόρφωσε το σκορ 33-23. Η ΑΕΚ από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να μειώνει σταδιακά το σκορ με κύριο εκφραστή τον Willaims στήν επίθεση και τον Φιωνη στην άμυνα κάνοντας το σκορ 37-33. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες ήταν νευρικές στο επιθετικό κομμάτι με την ΑΕΚ με γκολ φάουλ του Miles να κάνει το σκορ 37-35, τον Καστριτη να καλεί timeout, τον Χρηστίδη να διαμορφώνει το σκόρ στο 39-35 πού ήταν το σκόρ τού ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Άρης πήρε μια διαφορά 8 πόντων 43-35. Ωστοσο ο Miles με τρίποντο μείωσε 46-43 και ο Mitchell με επιθετικό rebound και καλάθι μείωσε πάλι στους 3 (48-45 κάνοντας τον Καστριτη να πάρει time out. Μετά το time out o Άρης έκανε ένα ξέσπασμα ανεβάζοντας την διαφορά στους 7 πόντους 58-51 με κύριο εκφραστή τον μέχρι εκείνη την ώρα απόντο Mitrou -Long που έβαλε 5 πόντους. Η περίοδος έκλεισε στο 58-51.

Η 4η περίοδος άρχισε με τις 2 ομάδες να χάνουν πολλές επιθέσεις και να έχουν 4 πόντους σε 3 λεπτά παιχνιδιού. Καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκοράρισμα με τις 2 ομάδες με τον Άρη να ξεφύγει με 9 πόντους (67-58) ύστερα από κλέψιμο και lay up του Mitrou Long και με 12 (70-58) ύστερα από τρίποντο του Notae. Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στους 10 πόντους 74-64.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν η τριαδα Goodwin, Notae και Νετζηπογλου με 14 πόντους. Από πλευράς ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Aki Mitchell με 15 πόντους, 10 rebounds, 2 assists και 2 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 17/42 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 10/18 βολές, 43 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/33 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 13/19 βολές, 51 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 20 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Άρης θα παίξει με τον Απόλλωνα στην Πάτρα (12/2 στις 19:15), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί το Λαύριο στα Άνω Λιόσια (11/2 στις 19:15).