Τη νίκη με 70-57 επί του Απόλλωνα Πάτρας στο “Παλέ ντε Σπορ” πέτυχε ο Άρης για την πέμπτη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, παρότι βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους διαφορά, έπαιξε καλή άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εκτός από τον Nick Griffin και τον Ryan Taylor, δεν κινδύνεψε από κανέναν άλλο παίκτη των φιλοξενούμενων. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος που σημείωσε 23 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν παράλληλα ο Janaud Jd Notae, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους. Αρνητικό στοιχείο για την ελληνική ομάδα ήταν τα 20 λάθη της.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Και προηγήθηκε με 6-20. Οποιαδήποτε φάση βρήκε στην επίθεση την μετέτρεψε σε καλάθι. Ο Άρης βελτιώθηκε, σημείωσε πόντους και μείωσε σε 11-20, το οποίο είναι το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι “κίτρινοι” έπαιξαν καλύτερη άμυνα και γρήγορα μείωσαν τη διαφορά, ακόμα και στους έξι πόντους (20-26). Η ατμόσφαιρα στο “Παλέ ντε Σπορ” παρακίνησε την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-32 υπέρ του Απόλλωνα Πάτρας.

Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το προβάδισμα, στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκαν με οκτώ πόντους, 40-32 και 42-34, και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 47-47, αλλά δεν ανέκτησε ποτέ ξανά το προβάδισμα, μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης έκανε το 54-49, συνεχίζοντας με την ίδια απόδοση. Το προβάδισμα έφτασε τους δέκα πόντους (64-54), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να απαντήσουν και στην ουσία να “παραδίνονται”. Τελικό σκορ της αναμέτρησης: 70-57.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 47-47, 70-57

Άρης (Καστρίτης): Horchler 5 (1), Goodwin 10, Τολιόπουλος 23 (4), Notae 17 (1)< Νετζήπογλου 5 (1), Μίτρου – Λονγκ, Sanogo 4, Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας, Σιδέρης

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Griffin 21 (3), Davis 9, Μπόγρης 2, Taylor 11 (2), Καράμπελας 9 (1), Βησσαρίου, Sylla 1, Αθανασόπουλος, Haynes – Jones 4, Calhoun, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος