Η “νεοφώτιστη” ομάδα στη Α1, Καρδίτσα επικράτησε του ΠΑΟΚ με 87-70, ευστόχωντας μάλιστα σε 18 τρίποντα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο James Batemon που πέτυχε 23 πόντους. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Riley σημειώνοντας 16 πόντους. Στις 28/09 οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες σε φιλικό αγώνα αυτή τη φορά στο γήπεδο “PAOK Sports Arena”.

Το προβάδισμα του παιχνιδιού είχε σε ολόκληρη τη διάρκεια του παιχνιδιού η Καρδίτσα, η οποία στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε οκτώ τρίποντα, επιβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι της, με την περίοδο να λήγει 34-17.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διψήφια διαφορά, παρά την μείωση του σκορ από τον ΠΑΟΚ στους εννέα πόντους (35-26), φεύγοντας για τα αποδυτήρια μετά τη λήξη του ημιχρόνου με 54-39.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει δίχως αποτέλεσμα, και η Καρδίτσα συνέχισε να προηγείται και η τρίτη περίοδος ολοκληρώνεται με 72-56.

Ομοίως στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, στους 10 πόντους (75-65), αλλά οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου συμπλήρωσαν τα 18 εύστοχα τρίποντα, παίρνοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70

ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Αγγέλου) : Boeheim 6 (2), Pridgett 6, Batemon 23 (4), Αθηναίου 9 (3), Καλαϊτζάκης, Hunter 17 (5), Delaurier 7, Τσούκας 8 (2), Αλεξιάδης, Κώττας 1, Gabrovsek 10 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης) : Franke 10 (2), Darko-Kelly 11 (1), Riley 16 (1), Τσιακμάς 3 (1), Hands 3, Μαργαρίτης 5, Polley 4, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Renfro 8.