Ύστερα από την οριακή (με έναν πόντο) χθεσινή ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, το Περιστέρι επικράτησε αυτή τη φορά της Hapoel Holon με 82-87, στον τελευταίο αγώνα στο πλαίσιο του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”, που διεξήχθη στην Κύπρο. Για τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν: ο Κασελάκης με 21 πόντους και ο Francisco με 20 πόντους.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε από την αρχή στο «πνεύμα» του παιχνιδιού, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 16-26, παίζοντας καλή άμυνα, επιβάλλοντας το ρυθμό της. Παράλληλα, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας (σε όλο τον αγώνα).

Παρότι οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-36, ο Selvain Fransisco σημειώνοντας καλάθια, βοήθησε να διατηρηθεί το προβάδισμα των 6 πόντων. Το ημίχρονο έληξε με 40-46.

Το Περιστέρι πάτησε το «γκάζι», έπαιξε καλό μπάσκετ και πέτυχε σημαντικά σουτ τριών πόντων ώστε στην τρίτη περίοδο να προηγηθεί ακόμη και με 54-71. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και το σκορ του δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με 60-71.

Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με του φιλοξενούμενους να συνεχίζουν με τον ίδιο ρυθμό, η Hapoel μπήκε στο παιχνίδι μείωσε ακόμη και στον έναν πόντο (81-82), χωρίς όμως να πετύχει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 40-46, 60-71, 82-87

Hapoel Holon (Goodes): Ragland 18 (2/6 τριπ.), Dawson 15 (2/3 τριπ.), Johnson 11, Bourdillon 8 (2/3 τριπ.), Amir 4, Dalton 4, Jones 19 (3/5 τριπ.), Misgav 3 (1/5 τριπ.).

Περιστέρι (Σπανούλης): Bilan 11 (7 ριμπάουντ), Radanov 4, Πουλιανίτης 9 (3/6 τρίποντα), Denmon 6 (2/6 τρίποντα), Κασελάκης 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Juiston 2, Francisco 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Φύτρος, Μωραΐτης 10 (1/5 τρίποντα), Γκιουζέλης 2, Ζούγρης, Σταυρακόπουλος 2