Τη πρώτη νίκη του στην Α1 πέτυχε ο Χολαργός που επικράτησε του Κολοσσού σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τους παίκτες του κόουτς Λυκογιάννη να πατάνε γκάζι στην τελευαταία περίοδο, και να πέρνουν το ματς

Οι παίκτες του Κολοσσού άρχισαν δυναμικά με ένα 0-4 , ενώ με ένα σερί 9-0 ο Χολαργός πέρασε μπροστά με το Γιάνκοβιτς να είναι καταλυτικός. Οι ροδίτες έσφιξαν την άμυνα τους και τελειωσαν το 1ο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (19-19)

Δυναμικά άρχισε το 2ο δεκάλεπτο για το Χολαργό ,καθώς έτρεξε ενα επιμέρους σκορ 8-1 ,όμως ο Κολοσσός αντέδρασε ξανά και με το Ντιγκς να είναι καυτός έφτασε σε σημείο να είναι μπροστα για 4 (29-33). Ο Καμπερίδης όμως είχε άλλη άποψη και με μπροστάρη εκείνον και ένα 8-0 ο Χολαργός πήγε στα αποδυτήρια μπροστά (37-33)

Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου ο Χολαργός έμεινε εκεί που είχε σταματήσει όντας μπροστά 43-38. Ο Κολοσσός είχε πάλι απάντηση και με επιμέρους 6-0 πέρασε μπροστά 43-44. Ο Αγκμπελέσε άρχισε την ανατροπή του Χολαργού που μετά από αυτό δεν ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε 56-52

Το τελευτάιο δεκάλεπτο ήταν για τον Χολαργό που ήταν πολύ καλύτερος σε όλα τα σημεία και του νησιώτες να είναι πάρα πολύ άστοχη.. με το ματς να φτάνει στο +10 και να λήγει  74-60

Αξιοσημείωτο του παιχνιδιού είναι ότι οι γηπεδούχοι παρά τ νίκη τελείωσαν με 0-12 τριποντα.

Κοορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Αγκμπελέσε o οποίος είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 11, Οκερεαφόρ 4, Αγκμπελέσε 17, Λαβ 7, Κώττας 2, Καμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 7, Σκουλίδας, Χόκινς 8, Ντόρσεϊ 8.

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Δημάκος 7(1), Άσκα 9, Ντιγκς 16 (3), Κέμπτον 8 (1), Μπράουνινγκ 8 (2), Μαυροειδής 7, Γεωργάκης, Μπιλλής, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ντουρέν 4.