Με κορυφαίους τους Λευτέρη Μποχωρίδη που πέτυχε 14 πόντους και Γιώργο Παπαγιάννη που σημείωσε 12 πόντους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ιωνικού με 88-62 εκτός έδρας και σημείωσε τη δεύτερη συνεχομένη νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο προπονητής του “τριφυλλιού” Dejan Radonjic είδε τον Nate Wolters να αγωνίζεται για περίπου 17 λεπτά και να μετράει 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τον Ιωνικό – όπως και με τον Προμηθέα- ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, σκοράροντας αυτή τη φορά 20 πόντους. Παράλληλα, οι Αρσενόπουλος και Hawkins πέτυχαν 15 πόντους 10 πόντους, αντίστοιχα.

Παρότι η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη, ο Ιωνικός που έχει προπονητή πλέον τον Κώστα Μέξα θα χρειαστεί πολύ χρόνο για να βρει τα πατήματά της.

Για περίπου δέκα λεπτά ο Ιωνικός που προσπαθούσε να πιέσει στην άμυνα, ήταν κοντά στο σκορ. Στο 1:14 λίγο πριν από τη λήξη της περιόδου ο Lawton έγραψε το 11-10. Ύστερα, ακολούθησαν πόντοι των Μποχωρίδη, Παπαγιάννη και Ponitka και με σκορ 11-17 έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα έβρισκε φάσεις από την γραμμή των τριών πόντων, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι “πράσινοι” διαθέτοντας περισσότερη εμπειρία ξέφυγαν στο σκορ, με πόντους των Παπαγιάννη, Ponitka και Καλαϊτζάκη μεταξύ άλλων, και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ: 26-48

Στο τρίτο δεκάλεπτο και στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και δίκαια έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 26-48, 41-65, 88-62

Ιωνικός (Κώστας Μέξας): Αρσενόπουλος 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 20, Μάντζαρης 6 (3), Hawkins 10 (2), Lacy 6 (1), Kapelan, Simmons, Κιούσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Okekuoyen 1, Lawton 4

Παναθηναϊκός (Dejan Radonjic): Π. Καλαϊτζάκης 9, Wolters 4, Williams, Grigonis 9 (1), Gudaitis 13, Παπαγιάννης 12 (1), Μποχωρίδης 14 (3), Andrews 2, Γ. Καλαϊτζάκης 6, Χουγκάζ 3 (1), Ponitka 6, Μαντζούκας 8 (2)