Τη στιγμή που ο Κολοσσός έμοιαζε να κατακτάει τη νίκη εκτός έδρας με σκορ 56-57, ο James Batemon πέταξε την μπάλα πίσω από τη γραμμή του γηπέδου και η Καρδίτσα πήρε το ροζ φύλλο της αναμέτρησης, επικρατώντας της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου με 59-57, για τη δεύτερη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.  Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 20 πόντους με τους Pridgett και Delaurier να σημειώνουν 12 πόντους και 11 πόντους αντίστοιχα. Κορυφαίοι παίκτες των φιλοξενούμενων ήταν οι Osbourne, Starks και ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Οι δύο ομάδες είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες. Η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (5-0), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν γρήγορα και προσπέρασαν σε 5-11. Τελικό σκορ πρώτης περιόδου 8-11.

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι και να μην πετυχαίνουν εύκολα καλάθια, και ξέφυγε στους 10 πόντους (12-22). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 19-31.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ. Η Καρδίτσα μείωσε στο σκορ σε 29-35 και στο 3:25 της τρίτης περιόδου ισοφάρισε σε 37-37. Ύστερα προηγήθηκε, ο Κολοσσός απάντησε άμεσα πήρε ξανά το προβάδισμα με 40-44 και με αυτό το σκορ έληξε το δεκάλεπτο.

Η Καρδίτσα έφερε το ματς στα ίσα και προηγήθηκε με 46-44. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά με 46-47. Έπειτα, η διαφορά αυξήθηκε σε 46 -49 και σε 46-52. Στα τελευταία λεπτά το σκορ έγινε 54-56 και η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ισοφάρισε σε 56-56 με βολές. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού ο Κολοσσός ευστοχεί σε μία βολή για το 56-57 όμως οι γηπεδούχοι, με τον James Batemon να πετυχαίνει ένα  απίστευτο καλάθι πήραν τη νίκη με 59-57

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57

Καρδίτσα (Αγγέλου): J. Boeheim 7, J. Batemon 20 (3), A. Hunter 3, Αγραβάνης, Κώττας, S. Pridgett 12 (1), Καλαϊτζάκης, Delaurier 11 (1), Τσούκας 4, Αλεξιάδης, Gabrovsek 2, Πεφάνης

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Χατζηδάκης 1, Κατσίβελης 2, M. Teague, Γιαννόπουλος 11 (3), T. Starks 12, Y. Moreira 4, M. Osbourne 16, Μπιλλής 5 (1), A. Barselao 2, Ιορδάνου, Stefanovic