Ο Κολοσσός, έχοντας πρωταγωνιστή τον TJ Starks που πέτυχε 29 πόντους, πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος – έχει και τρεις ήττες, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 80-76, εντός έδρας, παρότι είχε 2/16 σουτ τριών πόντων. Από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη διακρίθηκε o Jaylen Hands σημειώνοντας 24 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-12. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-14 και ύστερα στον έναν πόντο. Η πρώτη περίοδος έληξε με 15-16.

Ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός και δεν άφησε την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά.  Στα μέσα της δεύτερης περιόδου το σκορ έγινε 24-24. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 26-24. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά προηγούμενοι με τρεις πόντους διαφορά 28-31. Λίγο πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 35-35. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-38.

Για μισή περίοδο (τρίτη) ο ΠΑΟΚ προηγούνταν. Όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε για μία στιγμή το προβάδισμα 48-46, το οποίο έπειτα εναλλασσόταν σε αυτό το δεκάλεπτο. Η περίοδος έληξε με 53-54.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 58-64. Ύστερα, ο Κολοσσός ισοφάρισε και προηγήθηκε. Έλεγχε το παιχνίδι και δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ. Και ως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικό. Τελικό σκορ: 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76

Κολοσσός ( Παπαθεοδώρου): Starks 29 (2), Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8, Γιαννόπουλος 7, Moreira 14, Osborne 3, Μπιλλής, Barselo, Ιορδάνου, Teague 7, Stefanovic 2

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Franke 18, Τσιακμάς (1), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 3, Renfro 9, Riley, Hands 24 (3), Polley 5 (1), Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4