Με πρωταγωνιστή τον TJ Starks που πέτυχε 22 πόντους και με τον Marquis Teague να ευστοχεί στο νικητήριο σουτ της αναμέτρησης, ο Κολοσσός επικράτησε του Προμηθέα με 69-67 εντός έδρας. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχανε με διψήφια διαφορά αλλά προσπέρασε και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Ένα περίπου λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας πέτυχε τρία συνεχόμενα καλάθια (Simpson, Conditt, Young) και έκλεισε την περίοδο με σκορ 13-18.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με πόντους των Τσαϊρέλη, Cowan αύξησε τη διαφορά στους δέκα πόντους και το ημίχρονο έληξε με σκορ 26-36.

Ο Κολοσσός άρχισε να μειώνει και με τους Starks, Moreira, Γιαννοπουλο έκανε το σκορ 36-40. Ο Προμηθέας απάντησε για το 42-48 και οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και έφεραν το ματς στους δύο πόντους. Τελικό σκορ τρίτης περιόδους: 50-52.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στους πέντε πόντους 53-58, με Simpson και Young, αλλά με απανωτά καλάθια του Starks μείωσε στους δύο πόντους 58-60. Ο Τσαϊρέλης πήγε το ματς στους τέσσερις πόντους, ο Χρυσικόπουλος μείωσε στον έναν πόντο (65-66). Ο Teague πέτυχε δύο σουτ δύο πόντων (και το νικητήριο καλάθι) και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη, 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-36, 50-52, 69-67

Κολοσσός ( Παπαθεοδώρου): Starks 22 (3), Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9, Moreira 13, Osborne (1), Μπιλλής 2, Teague 8, Στεφάνοβιτς

Προμηθέας (Γιατράς):  Joung 21 (3), Μουράτος, Κακλαμανάκης 7, Simpson 7 (1), Culboka 2, Cowan 5, Dangubic 4 (1), Conditt 10, Τσαϊρέλης 7, Γκίκας 4