Για την 19η αγωνιστική της Basket League o Κολοσσός Ρόδου χάρη στο εξαιρετικό 2ο ημίχρονο που έκανε  κέρδισε πιο εύκολο από το ότι ήταν η εικόνα του παιχνιδιού τον Απόλλωνα Πάτρας 88-68.8/9 ο Κολοσσός στην έδρα του και 9-9 βρισκόμενος στην 8η θέση της βαθμολογίας της Basket League, στο 4-15 και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ο Απόλλωνας Πατρών.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Κολοσσό Ρόδου να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται 8-3, 12-5 και 15-5 στα 3:50 της περιόδου με πρωταγωνιστές τον Χατζηδάκη και τον Kendall με 5 πόντους. Η διαφορά δεν έπεσε αισθητά με την περίοδο να κλείνει στο +9 (24-15) για τον Κολοσσό Ρόδου με τον Smith Kendall να έχει ήδη 7 πόντους (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και 2 assists.. Για τον Απόλλωνα o Ibrahim Syllaείχε 6 πόντους (3/3 δίποντα),

Στην 2η περίοδο ο Κολοσσός Ρόδου ήταν άστοχος, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας τρέχοντας ένα σερί 1-11, διαμορφώνοντας το σκορ σκορ 25-24 με τον Sylla να έχει τους 4 από τους 11 πόντους του Απόλλωνα.  Ο Κολοσσός σταδιακά άρχισε να παίρνει μπρος και προηγήθηκε 32-29 με καλάθι και foul του Dixon. Ωστόσο ο Sylla ήταν μαχητικός και ισοφάρισε 34-34 02:52 πριν  το τέλος της περιόδου. Το ίδιο επαναλήφθηκε και στη συνέχεια με τις 2 ομάδες να είναι ισόπαλες 36-36 02:03 πριν το τέλος της 2ης περιόδου. Το ημίχρονο ήταν ισόπαλο 40-40.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα στο ημίχρονο  ήταν ο Manolis Chatzidakis του Κολοσσού Ρόδου και o Ibrahim Sylla του Απόλλωνα Πάτρας  με 11 πόντους έκαστος.

Στην 3η περίοδο ο Απόλλωνας βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε 42-45 και 47-50 με αιχμή της επίθεσης τον Μασρογιαννόπουλο. Ο Κολοσσός αντέδρασε και με τον Χρυσικόπουλο να βάζει 9 συνεχόμενους πόντους ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε 62-57 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. 2 ακόμα καλάθια από τον Dixon και τον Χρυσικόπουλο διαμόρφωσαν το σκορ στο 66-57 με τον Κολοσσό να τρέχει ένα 13-0 σερί και τον Χρυσικόπουλο να έχει 11 από τους 17 πόντους του στην 3η περίοδο.

Στην 4η περίοδο ο Απόλλωνας μετά από 5 λεπτά που δεν είχε βάλει καλάθι σκόραρε με τον Μαστρογιαννόπουλο. Ωστόσο ο Κολοσσός ήταν καλύτερος και έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό μετά την 1η περίοδο 76-63 και 81-68 03:34 πριν το τέλος του παιχνiδιού. Το τελικό σκορ ήταν 88-68.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 24 πόντους, 7 rebounds, 2 assists, 3 τάπες και 2 κλεψίματα ξεχώρισε  ενώ για τον Απόλλωνα Πάτρας ο Σαραντής Μαστρογιαννόπουλος με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Λουλουδιάδης, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 20η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει στο Περιστέρι (26/3 στις 15:45), ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί τον Προμηθέα (25/3 στις 16:00).