Για την 17η αγωνιστική το Λαύριο πήρε νίκη-ανάσα επί του Απόλλωνα Πάτρας κερδίζοντας 74-68 στο ντεμπούτο του Γιώργου Λιμνιάτη στον πάγκο της Λαυρεωτικής ομάδας. Εύκολη επικράτηση της ΑΕΚ επί του Ιωνικού 79-98 με εξαιρετική παρουσία του καινούργιου μεταγραφικού αποκτήματος της «Ένωσης», του  Brynton Lemar.

Για την 17η αγωνιστική της Basket League, στο ντεμπούτο του Γιώργου Λιμνιάτη στον πάγκο του Λαυρίου κέρδισε 74-68 τον Απόλλωνα Πάτρας. Στο 4-12 και στην 9η θέση της βαθμολογίας το Λαύριο με 1 παιχνίδι λιγότερο, στο 3-14 και στην 10η θέση της βαθμολογίας ο Απόλλωνας Πατρών.

Το Λαύριο ξεκίνησε με τους  Γκρέι, Φλαγκ, Κόουλ, Νικολαΐδη και Γερομιχαλό. Αντίστοιχα ο Απόλλωνας  παρατάχθηκε με Γκρίφιν, Βερτζ, Ντέιβις, Σίλα και Φιλιππάκο

Στην 1η περίοδο ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενος 3-8. Σταδιακά το Λαύριο πατούσε καλύτερα στο παρκέ και στο τέλος της περιόδου βρέθηκε να χάνει 13-15 με τον Flagg του Λαυρίου να έχει ήδη 6 πόντους . Το Λαύριο  στη 2η περίοδο κατάφερε να προηγηθεί 22-17 με τον Cyril Langevine να αναλαμβάνει δράση και να σκοράρει 8 πόντους.  Το Λαύριο διατηρούσε το προβάδισμα όλη τη διάρκεια της περιόδου και τελείωσε την περίοδο στο +3 (34-31). Για τον Απόλλωνα ο Cyril Langevine ήταν μια ομάδα μόνος του έχοντας 15 πόντους στο ημίχρονο, 2 rebound, 3 assists αλλά και 2 λάθη.

Η 3η περίοδος άρχισε με το Λαύριο να κρατάει τη διαφορά (40-37 στο 07:15) προτού το Λαύριο με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Justin  Gray να ανεβάσει τη διαφορά στους 6 πόντους (47-41). Με ένα  επιμέρους 4-0 η διαφορά για πρώτη φορά πήγε σε διψήφιο αριθμό 51-41 και έφτασε αμέσως μετά τους 12 πόντους 56-43 01:53 πριν το τέλος της περιόδου με τον Cyril Langevine να έχει 6 πόντους (3/3 δίποντα)  και τον Απόλλωνα να παίρνει time-out. Μετά το time-out o Απόλλωνας με 1 τρίποντο του Griffin μείωσε στους 10 56-46 και 58-48. Σε αυτό το σημείο είχαμε την αποβολή του Νίκου Βετούλα με 2η τεχνική ποινή που του χρεώθηκε  καθώς και οι 2 πάγκοι χρεώθηκαν τεχνικές ποινές. H περίοδος έκλεισε στο 60-52 υπέρ του Λαυρίου.

Στην 4η περίοδο ο Απόλλωνας μείωσε 62-56 και 62-58 με τον Jr Antonio-Lee Davis να έχει 4 πόντους. Φυσικά το time-out ήρθε από τη μεριά του Λαυρίου. Μετά το time-out η λύση ήρθε από τρίποντο του Justin  Gray φτάνοντας τους 8 πόντους με 2/4 τρίποντα. Άστοχα τρίποντα από τον Απόλλωνα δεν άλλαξαν το σκορ με το Λαύριο να αυξάνει τη διαφορά στους 9 (67-58) με ένα καλάθι από τον Cole 5:50 να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Ο Απόλλωνας άρχισε να μειώνει τη διαφορά και τρέχοντας ένα 0-11 σερί προηγήθηκε ύστερα από την 2η περίοδο 67-68.  Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη διαμόρφωσε το σκορ στο 70-68 03:29 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το Οι 2 ομάδες ήταν άστοχες στη συνέχεια του παιχνιδιού και το επόμενο καλάθι ήρθε στα 34 δευτερόλεπτα του παιχνιδιού με τον Langevine να παίρνει τον αριστερό διάδρομο και να ανεβάζει τη διαφορά στους 4 (72-68) φτάνοντας τους 18 πόντους. Ο Απόλλωνας πήρε time-out, το τρίποντο του Καράμπελα δεν βρήκε στόχο και ένα αντιαθλητικό foul του Μαστρογιαννόπουλου στον Νικολαΐδη αλλά και μετά στον Ζάρα διαμόρφωσε το σκορ στο 74-68. στα 22 δευτερόλεπτα. Το τελικό σκορ ήταν 74-68 υπέρ του Λαυρίου.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Alonzo Verge που παρά την ήττα της ομάδας του είχε 26 πόντους (9/15 σουτ), 3 rebounds, 6 assists, 5 λάθη 1 τάπα και 4 κλεψίματα.

Για το Λαύριο πρώτος σκόρερ ήταν ο νεαποκτηθείς  Cyril Langevine που είχε 18 πόντους (8-11 σουτ, 2/4 τρίποντα), 6 rebounds, 1 assist, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-31, 60-52, 74-68

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ,

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική το Λαύριο αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Περιστέρι bwin (11/03), ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχτεί τον Ιωνικό (11/03).

Ο Ιωνικός φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στην 1η περίοδο και έχασε από την ΑΕΚ 79-98. Στο 19-7 η ΑΕΚ και στην 3η θέση, στο 4-13 και στην 9η θέση ο Ιωνικός Νίκαιας.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε με τους  Αρσενόπουλο, Μαυροκεφαλίδη, Μάντζαρη, Χόκινς και Λέισι.  ενώ για την ΑΕΚ ξεκίνησαν οι Φλιώνης, Γιάνκοβιτς, Μάιλς, Μάντσεν και Στρέλνιεκς.

H AEK ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα 0-8 με τον Strelienks να έχει ήδη 8 πόντους.  Ο Ιωνικός κάλεσε time-out και μείωσε αρχικά 8-11  και 12-14 με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να έχει 6 ήδη 6 πόντους.  Με τρίποντου του Miles η ΑΕΚ πήγε το σκορ στο 12-17 προτού με 5 πόντους του Hawkins μειώσει στον 1 πόντο διαφορά ο Ιωνικός. Ο Ιωνικός με 1 καλάθι του Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε 21-20 προτού η ΑΕΚ τελειώσει την περίοδο στο +4 (25-29) με τα καινούργια μεταγραφικά αποκτήματα της ΑΕΚ, δηλαδή τον Pierre Oriolla και τον Brynton Lemat να σκοράρουν σε αυτό το σημείο του αγώνα.

Στην 2η περίοδο με 5 προσωπικούς πόντους του Lemar η διαφορά πήγε στους 11 (25-36) στο 08:19 του παιχνιδιού. Ο Ιωνικός έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε 29-36. Ήταν η σειρά του Miles να πάρει την μπαγκέτα του σκοραρίσματος και με 7 πόντους ανέβασε τη διαφορά πάλι στους 11 πόντους 33-44 3 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Ιωνικός μείωσε 36-44 με ένα καλάθι του Μαυροκεφαλίδη προτού με 5 αναπάντητους πόντους η ΑΕΚ κλείσει την 2η περίοδο προηγούμενη 36-49.

Πρώτος σκόρερ από την ΑΕΚ ήταν ο Miles που είχε 15 πόντους με 6/8 σουτ, 1 rebound και 1 assist.

Για τον Ιωνικό πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 9 πόντους και 6 rebound.

Η 3η περίοδος άρχισε με τις 2 ομάδες να είναι άστοχες αλλά την ΑΕΚ να ανεβάζει  τη διαφορά στους 14 πόντους (38-52) Με 5 πόντους η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους 38-57 και 38-59 τρέχοντας ένα σερί 2-10. Ο Ιωνικός  κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 13 (46-59) αλλά η ΑΕΚ τελείωσε την περίοδο στο +18 (55-73) με τον Lemar να προσθέτει 7 πόντους σε αυτή την περίοδο.

Στην 4η περίοδο ο Ιωνικός προσπάθησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας 63-77 με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να βάζει 5 πόντους. Φυσικά η ΑΕΚ με 7 προσωπικούς πόντους αύξησε τη διαφορά στους 17 πόντους 66-83 στα μισά της 4ης περιόδου.  Η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει τον Ιωνικό και έφτασε να προηγείται 68-89.  Το παιχνίδι σε αυτό το σημείο  ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις 2 ομάδες να ρίχνουν στο παρκέ τους  Έλληνες παίκτες που έχουν στο ρόστερ τους και τον 19χρονο Κωνσταντίνο Κορκόντζελο που προήλθε από τον Δούκα του Κώστα Σορώτου να ευστοχεί σε 1 βολή και να διαμορφώνει το τελικό σκορ 79-98.

Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 25 πόντους (7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/ βολές), 9 rebound και 5 assists.

Για την ΑΕΚ εξαιρετικός στο πρώτο του παιχνίδι με την φανέλα της ήταν ο Brynton Lemar με 20 πόντους (7-12 σουτ), 3 rebounds, 2 assists και 3 κλεψίματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Συμεωνίδης, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-29, 36-49, 55-73, 79-98