Ο Ιωνικός ξεκίνησε με το δεξί την Basket League κερδίζοντας δύσκολα τον Κολοσσό Ρόδου στην παράταση με σκορ 88-84.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Βαγγέλη Μάντζαρη, Deontae Hawkins,  Νίκο Αρσενόπουλο, Diego Kapelan  και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Χάρη Γιαννόπουλο, Δημήτρη Κατσίβελη, Λίνο Χρυσικόπουλο, TJ Starks και τον Yanick Moreira.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ξεκίνησε όντας οι ομάδες νευρικές και το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού επιτεύχθηκε στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού από τον TJ Starks.  Ο Ιωνικός απάντησε γρήγορα και προηγήθηκε  στα μισά της 1ης περιόδου με 6  πόντους (11-5) με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να έχει ήδη 6 πόντους (4/5 βολές, 1/2 δίποντα).  Η διαφορά των 6 πόντων δεν μειωνόταν με αποτέλεσμα ο προπονητής του Κολοσσού να πάρει το  πρώτο time-out για το παιχνίδι στο 2:23 της πρώτης περιόδου. Η πρώτη περίοδος τελείωσε  με τον Ιωνικό να είναι μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (22-18) με τον Μαυροκεφαλίδη πρώτο σκόρερ με 8 πόντους και από πλευράς Κολοσσού τον Malik Osborne με 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός συνέχισε τον εξαιρετικό του ρυθμό και με μπροστάρη τον Deontae Hawkins προηγήθηκε με 8 πόντους 28-22.  Ο Κολοσσός σταδιακά μείωσε το σκορ στους 4 (33-29) βρίσκοντας σκορ από πολλούς παίκτες και 1:3ο λεπτό πριν τη λήξη πέρασε μπροστά  στο σκορ με εύστοχο τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου (35-38).  Η δεύτερη περίοδος έληξε με τον Κολοσσό να προηγείται με 2 πόντους (38-40) Πρώτος σκόρερ για τον Ιωνικό είναι ο Deontae Hawkins και ο Davonté Lacy με 9 πόντους αντίστοιχα και από τον Κολοσσό ο Χάρης Γιαννόπουλος με 9 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός ανέβασε την διαφορά στους  10  πόντους (38-48) με τον Χάρη Γιαννόπουλο να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους. Το πρώτο καλάθι του Ιωνικού επιτεύχθηκε στο 4 λεπτό της 3ης περιόδου από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.  Σιγά- σιγά ο Ιωνικός μείωνε τη διαφορά οδηγώντας την διαφορά  στους 2 πόντους (49- 51) με τον Ιωνικό να περνάει μπροστά στο σκορ 57-55 με τον Tj Starks να ισοφαρίζει το παιχνίδι στην λήξη της 3ης περιόδου με λέι απ.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με εύστοχο δίποντο του Alex Barselo. Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ με το σκορ να είναι ισόπαλο 65-65 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Σε αυτό το σημείο ανέλαβε δράση ο  Diego Kapelan  που με 5 πόντους έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στον Ιωνικό 70-65. Ο Moreira ισοφάρισε το παιχνίδι δύο φορές 70-70 και 72-72 3 λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι. Με ένα τρίποντο του Νίκου Αρσενόπουλου αλλά και του Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός πέρασε μπροστά στο σκορ με 78-72 1:50 πριν το τέλος.  Ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου κατέβασε την διαφορά στους 3 πόντους 78-75 22.5 δευτερόλεπτα πριν το παιχνίδι. Η διαφορά θα μπορούσε να πέσει και στην ελάχιστη διαφορά για τον Κολοσσό αν ο Δημήτρης Κατσίβελης ευστοχούσε στις βολές του αντιαθλητικού που κέρδισε η ομάδα από την Ρόδο. Στην κατοχή του Κολοσσού Ρόδου ο Γιαννόπουλος κέρδισε 3 βολές από φάουλ του Νίκου Αρσενόπουλου. Ήταν εύστοχος και στις 3 βολές απομένοντας 12.5 δευτερόλεπτα για να εκδηλώσει επίθεση ο Ιωνικός. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού,  ο Diego Kapelan αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε την νίκη στoν Ιωνικό, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι δύο τρίποντα από τον Rayshawn Simmons και τον Davonté Lacy να ανεβάσουν την διαφορά στους 6 πόντους (86-80) 2:20 πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.   Ένα λάθος από πλευράς Γιαννόπουλου και ένα λει από τον Βαγγέλη Μάντζαρη έκαναν το σκορ 88-82.  Ένα καλάθι από τον Κατσίβελη και 1 βολή από τον Diego Kapelan ύστερα από καταλόγιση τεχνικής ποινής στο Malik Osborne  ήταν οι τελευταίοι πόντοι του παιχνιδιού με το σκορ στο 89-84.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους και 14 rebound κάνοντας double-double ενώ  δεύτερος σκόρερ ήταν ο Deontae Hawkins με 13 πόντους και 12 rebound

Για τον Κολοσσό Ρόδου πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους και ο Yanick Moreira με 17 πόντους και 8 rebound.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τζιοπάνος, Μαλαμάς

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 22-18, 16-22, 19-17,

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Κάπελαν 17 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος 12 (4/6 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 19 (3/122 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ σε 39:54), Μάντζαρης 6 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόκινς 13 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπέμπης 3 (10, Σίμονς 7 (2), Λέισι 12 (2), Λότον

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 8 (4/8 δίποντα), Μορέιρα 17 (7/9 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 6 (2/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 19 (3/11 τρίποντα, 6/6 βολές), Όσμπορν 10 (4/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μπιλλής, Μπαρσέλο 9 (1), Χατζηδάκης, Τιγκ 8 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Στεφάνοβιτς 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 12/35 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 23/28 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/47 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 18/24 βολές, 46 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική (δεν έχει ανακοινωθεί το πρόγραμμά της) ο Ιωνικός θα παίξει στην Πάτρα με τον Προμηθέα, ενώ ο Κολοσσός θα ταξιδέψει στην Καρδίτσα.