Η πιο έμπειρη Armani Milano νίκησε τον Παναθηναϊκού με 64-77 και κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Dejan Radonjic, παρότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα, παρουσίασε ωραία εικόνα στο παρκέ, όμως, η εμπειρία των παικτών του Ettore Messina ήταν αρκετή για να επιβληθούν στην αναμέτρηση. Πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν ο Brandon Davies πετυχαίνοντας 20 πόντους. Για τους “πράσινους” πρώτος σκόρερ ήταν ο Nate Walters σημειώνοντας 10 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παίξει δυνατά στην άμυνα, πέτυχε καλάθια και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος της Armani με 20-18.

Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Τόσο οι μεν όσο και οι δε προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους από την άμυνά τους. Η εμπειρία των φιλοξενούμενων όμως τους έδωσε το προβάδισμα κατά της διάρκεια της δεύτερης περιόδου η οποία έκλεισε με 33-40.

Η Armani επιχείρησε να διευρύνει τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας τη διαφορά από τους εννέα πόντους (35-44), ακόμα και στους δύο πόντους (51-53). Η τρίτη περίοδος έληξε με 53-58.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Messina να αυξάνει την απόδοσή της στην άμυνα και στην επίθεση, δημιουργώντας προβάδισμα που ξεπερνούσε τους δέκα πόντους (60-75), σφραγίζοντας την νίκη (64-77).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-40, 53-58, 64-77

Παναθηναϊκός (Radonjic): Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 3 (1), Walters 10, Lee 7 (1), Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 8 (2), Williams 7, Andrews 9 (1), Γιώργος Καλαϊτζάκης 2 , Μαντζούκας 4, Gudaitis 7.

Armani Milano (Messina): Davis 20, Thomas 8 (1), Mitrou- Long 9 (1), Melli 6, Baron 12 (2), Ricci 2, Biligha, Hall 5 (1), Baldasso 10 (2), Alviti, Hines