Νίκη με 81-79 επί της ΑΕΚ πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο φιλικό αγώνα προετοιμασίας που διεξήχθη πριν από λίγη ώρα στο “PAOK Sports Arena”. Η σημερινή (14/9) φιλική αναμέτρηση είχε ταυτόχρονα και ιστορικό χαρακτήρα, καθώς οι δύο σύλλογοι τίμησαν με αυτό τον τρόπο τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από τη μικρασιατική καταστροφή.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι διαφορές στο σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες, ήταν πολύ μικρές, αλλά το προβάδισμα παρέμενε στα “χέρια” της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 20-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ όμως συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και στα μέσα της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε ακόμη και με 10 πόντους διαφορά 32-22. Όμως, η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα, μειώνοντας σε 41-40, με το ημίχρονο να λήγει με 46-40.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ επιχείρησε σε μερικές περιπτώσεις να διατηρήσει τη διαφορά αλλά και να την αυξήσει, κάνοντας το σκορ 56-47. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πέτυχε καλάθια και τελικά προσπέρασε για το 61-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, το προβάδισμα εναλλασσόταν και καμία ομάδα δεν μπορούσε να προηγηθεί για πολύ. Το ροζ φύλλο το πήρε τελικά οι γηπεδούχοι.

Τέλος, για την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκαν οι Βασίλης Ξανθόπουλος, Cameron McGriff και Δημήτρης Φλιώνης ενώ αποχώρησαν από τον αγώνα εξαιτίας τραυματισμού οι Akil Mitchell, Kenny Williams και Δημήτρης Μαυροειδής.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 46-40, 61-63, 81-79

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Franke 12, Kelly 3, Riley 9, Τσιακμάς 3, Hands 15, Μαργαρίτης 4, Polley 7, Σλαφτσάκης 5, Χριστίδης 5, Κωνσταντινίδης 5 , Καμπερίδης, Σαλούστρος 5, Renfro 8

ΑΕΚ (Καντζούρης) Κόνιαρης 2 (4 ασίστ), Frazier 17 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πετρόπουλος 4, Φιλιππάκος 8 (8 ριμπάουντ), Περσίδης 21 (9 ριμπάουντ), Μαυροειδής (4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3 (3 ασίστ), Williams 9, Mitchell 7 (4 ασίστ), Strelnieks 8.